В Държавния музей за изобразително изкуство „А.С. Пушкин” в Москва беше открита мащабната изложба „Прерафаелитите. Викторианският авангард” – Pre-Raphaelites: Victorian Avant-Garde. Експозицията включва повече от 80 платна на художниците от знаменитото Братство, които днес са собственост на музеи и частни колекции в САЩ и Великобритания. Сред образците са шедьоври от колекцията на лондонската галерия Тate - един от организаторите на изложбата - като „Офелия”, 1852 г. и „Мариана”, 1851 г. на Джон Евърет Миле; „Благовещение”; 1849-1850 г. и „Прозерпина”, 1874 г. на Данте Габриел Росети и др.
Организацията на изложбата е отнела на експертите повече от пет години. Куратори на „Прерафаелитите...” са Елисън Смит - главен уредник на Отдел „Британско изкуство от XIX в.” в галерия Tate; Тим Беринджър - професор по история на изкуството в Йейлския университет и Джейсън Розенфийлд от Marymount Manhattan College в Ню Йорк.
Преди да бъдат показани в Москва, възможността да видят най-известните произведения на първото авангардно движение във Великобритания имаха посетителите на Tate Britain в Лондон и на Националната галерия във Вашингтон.
Въпреки общата тема на изложбата, принципно, това са три отделни проекта, тъй като в московската изложба влизат картини, които не са били показвани в предишните две, казват организаторите на впечатляващото събитие и допълват, че някои от експонатите са били специално реставрирани за случая - например, една от прочутите версии на „Поклонението на влъхвите” от Едуард Бърн-Джонс.
Посетителите на изложбата ще видят не само картини, но и произведения на приложното изкуство: гоблени, скулптури, витражи и мебели, създадени в периода от зараждането на творческата концепция на Братството до най-късните прояви на художниците. В отделните етапи на творчеството си, представителите на движението на прерафаелитите отдават предпочитание на различни сюжети, жанрове и дори видове изкуства, и затова експозицията е аранжирана едновременно по хронологичен и тематичен принцип. Идеята произведенията да бъдат подредени по раздели е на кураторите от Лондон, а по-късно е подкрепена и преосмислена във Вашингтон и Москва, където сега са обособени разделите: „Спасение”, „Образите на миналото”, „Природа”, „Красота”, „Поетична живопис” и „Утопия”.
По повод изложбата лауреатът на престижната стипендия „Пол Мелън” - проф. Тим Беринджър казва: „Противоречивостта на прерафаелитите като ренесансово и реалистично движение се налага още с неговото възникване. Това неочаквано съчетание между история и съвременност - една от границите на самобитното изкуство на прерафаелитите - което век и половина след своя дебют, все още предизвиква много спорове, не престава да обърква, да дразни и да възхищава. И, несъмнено, изкуството на прерафаелитите намира жив отзвук в съвременното изкуство и култура...”
„Братството на прерафаелитите” е създадено през 1848 г. и с право може да бъде смятано за първото авангардно движение в Европа, припомнят специалистите на музея. Трите букви P.R.B. (Pre-Raphaelites Brotherhood), изписани върху картините на младите и напълно непознати художници, хвърлят в смут английското общество: авторите излизат с художествен манифест, чиято цел е не само да преосмисли принципите на академизма, но и ролята на изкуството в социалния живот. Като образец на искреност и артистична свобода, те посочват изкуството на Ранния Ренесанс и художниците „до Рафаело” - Перуджино, Джовани Белини и др.
За последен път произведения на прерафаелитите са показвани в Москва през 2008 г., когато аукционната къща Christie’s организира представянето на около 20 техни картини в Третаяковската галерия.
Поредицата от лекции ще съпътства изложбата до 22 септември т.г. Към изложбата „Прерафаелитите. Викторианският авангард”, освен каталог, е издаден и уникалния литературен сборник „Поетичният свят на прерафаелитите”.
Следващата спирка на пътуващата изложба ще бъде Mori Art Center в Токио, където тя ще бъде показана през пролетта на 2014 г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар