В неделя, по време на 37-мата сесия на Комитета за културно наследство на ЮНЕСКО , която се проведе в Камбожда в периода 16 – 27 юни 2013 г., бяха определени най-новите попълнения към Списъка за световното културно наследство.
Сред най-интересните попълнения са вили на могъщата фамилия Медичи, благодарение на които се случва Ренесанса в Италия. Вилите се намират извън Флоренция – градът, управляван от Медичите от XV до XVIII век. Тяхното влияние, сила, мощ и несметно богатство стоят зад това влиятелно покровителство над изкуството, което има определящ ефект върху развитието на културата и артистичната история на модерна Европа.
Вилите са построени между XV и XVII век и представят иновативна система за строене на летни вили в хармония с природата, посветени на отдиха, изкуството и познанието. Вилите на Медичите са първият пример за къща, в която е постигната хармония между мястото за обитаване, градините и околната среда. Този модел се превръща в модел за подражание при конструирането на извънградски вили в цяла Италия и Европа.
Общо към списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство през 2013 г. бяха добавени още 19 паметника – 14 паметника на културното наследство и 5 на природнoтo наследство. Паметниците се намират в държави като Италия, Китай, Германия, Мексико, Южна Корея, Иран, Индия, Япония, Нигер, Полша, Украйна, Португалия, Катар. Сред тях има гробници, крепостни стени, училище на 700 години, дворци и много други.
Сред природните забележителности са включени два емблематични вулкана – Фуджи в Япония, превърнал се във вдъхновение за Хокусай, и вулканът Етна в Италия.
Освен това, на събранието се реши град Бам в Иран да бъде премахнат от Cписъка на ЮНЕСКО за културно наследство, намиращо се в опасност. Районът Ист Райнъл в Соломоновите острови беше добавен в Списъка за културно наследство в опасност аедно с още шест паметника и местности, намиращи се в Сирия.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар