Шедьоври, като „Интериор на кафене” на Едуар Вюйар (1868-1940), „Lignite Colliery” на Пиер Бонар (1867-1947) и скулптурата на Аристид Майол (1861-1944) „Флора”, ще могат да бъдат видяни в новата пинакотека в Мюнхен от 4 юли до 30 септември 2013 г. За пръв път са събрани всички произведения от художници-набисти, като част от колекцията на музея, в опит да се хвърли нова светлина върху тази изключителна група и философията.
„Paris intense” е заглавието на изложбата и на серията литографии от Феликс Валотон (1865-1925), отразяващи модерния облик на френската столица. Валотон представя на зрителите една концентрирана и ярка реалност, която се противопоставя на преструвката и елегантността на властващия до този момент Бел Епок. Той създава емблематичната серия през 1893/94 г., съвсем малко преди да се присъедини към групата френски художници, наречени „набисти”, чиито неортодоксален език ще промени изцяло облика на плакатите, списанията, интериорите и сценографията в края на 19 в.
Пиер Бонар (1867-1947), Морис Дени (1870-1943), Пол Серюзе (1864-1927), Феликс Валотон (1865-1925) и Едуар Вюйар (1868-1940) са сред основоположниците на набизма. Всички те търсят нова, „оригинална” форма на израз, която да преодолее импресионизма и натурализма. Следвайки примера на Пол Гоген, младите художници създавали своите картини, използвайки ярки цветове и контури. Техният прост, формален език създава изтънчена атмосфера, която отива отвъд повърхността на картината. Предметите и фигурите се разтварят във фона или са редуцирани до съществените си елементи, без картината да преминава в абстрактност.
Изложбата изследва експресивността на набистите в различните материали и форми. Бонар създава изключителни плакати и гениални илюстрации за стихотворенията на символиста Пол Верлен. Вюйар декорира стаи и рисува интериорни сцени в големи формати, в които клиентите му намират себе си. Валотон създава дърворези за списания, като например авангардното „Revue blanche”, чрез тях художникът представя дисекция на градския живот и човешките взаимоотношения.
Някои набисти правят сценографии за театрални постановки или изработват предмети, като мебели или сгъваеми екрани. Улавяйки сцени от всекидневния живот по улиците на Париж, в паркове и зад затворените врати на апартаментите, в снимки, които са изпълнени с атмосфера, тези млади творци си поставят за цел да интегрират живота и изкуството.
Изложбата представя творби на набисти и предшествениците им като Гоген, Ван Гог и Де Шаван от фонда на пинакотеката. В допълнение към представянето ще бъдат показани редица важни експонати от Националната галерия за графика и няколко изящни произведения, заети от други външни източници.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар