На 16 юли 2013 г. от 18:30 часа в Галерия “Академия”, НХА ще бъде открита изложбата МОХАМЕД КАДДА (1930–1991), посветена на 50 години от независимостта на Алжир.
Мохамед Кадда е роден на 14 март 1930 г. в Мостаганем, Алжир. Учи в начално училище в родния си град. През 1944 г. е въведен от своя учител в печатарския и оформителския занаят. Печатарят го изпраща на курс по рисуване. От 40-те години датират първите му опити като самоук художник в областта на рисунката и на живописта. През 1953–1962 г. пристига в Париж с намерение да се посвети по-сериозно на живописта. Става типограф и оформител в редица печатници, а през отпуските се занимава интензивно с живопис. Посещава редица музеи и галерии. Посещава и вечерните курсове на Академия Шомиер.
През 1963 г. се завръща се в родния Алжир. Установява се в Блида, след това в столицата Алжир. През 1964 г. става член-основател на Националния съюз на пластичните изкуства. През 1979 г. става съветник на министъра на културата по въпросите на графичните изкуства. Участва в учредяването на алжирска секция за правата на човека. Член е на Националния съвет за култура. През 1991 г. претърпява операция от рак в Париж. Връща се в Алжир, където умира на 4 май същата година.
Още от 1957 г. Мохамед Кадда участва със свои творби в различни салони на изкуството в Париж. От 1961 г. организира и 45 самостоятелни и 38 колективни изложби в Париж и в редица други френски градове, както и в столиците на редица страни – Берлин, Брюксел, Хавана, Москва, Багдад, Ню Йорк, Токио, Варшава, Лондон и други. След смъртта му са организирани 9 самостоятелни и 15 колективни изложби с негово участие в Алжир и в други страни, както и многобройни колоквиуми и конференции, посветени на творчеството му.
Неговият талант намира изява и в редица други области:
– създава 19 афиша за различни културни събития, в това число и за Седмицата за българското кино в Алжир през 1974 г.,
– създава 5 големи стенни пана
– извайва скулптурна група за паметник на жертвите на Революцията в гр.M'Сила, илюстрира книги, пише статии и есета по въпросите на изкуството и на общественото устройство в редица алжирски и чуждестранни вестници и списания.
Известният български изкуствовед, професор Чавдар Попов пише за Мохамед Кадда: “Творчеството на Мохамед Кадда е потопено във вековните национални традиции на арабската духовност и на арабската култура и заедно с това е открито към модерното изкуство и е оплодено от него; то ни се разкрива ту сурово, ту нежно; ту фигуративно, ту абстрактно; ту драматично, ту лирично. И това не е някаква случайна или неясна еклектика – тъкмо напротив. Изобразителните опуси на един от най-известните алжирски художници свидетелстват за органичното единство и за постигнатата цялостност на пластичния мироглед на автора. Това творчество представлява своеобразна сплав от житейски опит, от акумулирани познания, от автентичен природен талант и е плод на едно невероятно преплитане на индивидуална и родова, национална съдба.
Удивява широтата на неговия тематичен и формален диапазон – от митологията и религията до политическата история и съвременността; от маслената картина и кавалетната графика до плаката, акварела и рисунката.
От националните традиции Мохамед Кадда усвоява уроците на калиграфията, усещането, преживяването и изявата на вътрешната, скритата енергия на мотива, вкуса към ритмиката, към артистизма и импровизационната сила на жеста. От модерното изкуство – автономността на естетическото и художественото послание, сугестивната сила на цвета, експресията на самостойната пластическа форма.
Кадда е художник, за когото сякаш няма тайни или скрити, недостъпни области, отвъд които или през които да не се вгледа неговото зорко и жадно за познания око. Той е в състояние да надникне в най-потайните кътчета на вътрешното „Аз“ и същевременно да изрази социалните тежнения на времето, да се любува на красотите на пейзажа и на натюрморта или на изяществото на женското тяло и заедно с това да откликне на императивите на времето, да „забрави“ себе си в името на социалната справедливост и на важната дума, която художникът със средствата, с които разполага, може да изкаже в подкрепа на свободата и на духовното възраждане на своя народ.”
Изложбата ще продължи до 31 юли и се осъществява под патронажа на Министъра на културата на Алжир г-жа Хилида Туми, Министъра на културата на Република България г-н Петър Стоянович и на Н. Пр. Посланика на Алжир в България г-н Ахмед Буташ.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар