Една кратка разходка през галериите на музея на историята на изкуствата /Kunsthistorisches Museum/ във Виена показва, че „двойките” са популярна тема за художниците през вековете. Владетели, духовници или членове на буржоазията – всички те поръчват двойни портрети. Така документират различните връзки или бъдещи съюзи и са изключително разнообразни и интересни за специалистите и любители на изкуството. Изложбата с избрани творби от музея на историята на изкуствата, Виена, е първото цялостно проучване на темата за двойките и ще може да бъде видяна до 8 септември 2013г.
Представени са 80 произведения от период, обхващащ четири хилядолетия, различни не само по форма, но и по функция. Погребални статуи и картини, които рядко са показвани, са съпоставени с най-известните акценти от колекцията на музея. Това, което обединява статуите от Древен Египет и Античността, гоблени, релефи и щедьоврите на Петер Паул Рубенс /1577-1640/ и Лукас Кранах Стари /1475-1553/ е желанието на поръчителите им да отбележат своята връзка с друг.
Заглавието на изложбата „Другата половинка” е свързано с традиционната представа за двама възрастни, които са или женени или влюбени. Те представят по-голяма част от изображенията на двойки през Античността. Заглавието, обаче е и препратка към характерен елемент в портретите на двойки, познати още от Античността, като „диптих” – картина, която се състои от два отделни, но събрани заедно панела. Когато поръчвали портрети на себе си и своята съпруга, много средновековни владетели, благородници и търговци поръчвали диптих.
Освен женени двойки или влюбени, изложбата показва и двойни портрети на приятели, братя и сестри или художници с техните модели. Сред акцентите са произведения, изобразяващи Зевс и неговите любовници- тема, занимаваща много художници, която е проследена през гръцката и римската митология, темата за Адам и Ева и дидактически портрети на двойки, страдащи от една и съща болест, които са целяли да покажат опасностите от любовта през Средновековието.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар