Голям пожар силно повреди забележително парижко имение, датиращо от 17 век, което някога е било дом на Волтер. Унищожени са произведения на изкуството, събирани с векове. Имението, което понастоящем е известно като „Хотел Ламбер”, е било закупено от катарското кралско семейство през 2007 г. и беше в процес на спорна за много изкуствоведи реновация. Агенция „Франс прес” съобщи, че по данни на източници от пожарната служба, пожарът е бил случаен и е свързан с ремонтните дейности.
Стенописи, картини и фрески, сред които някои и на известния френски художник Чарлз льо Брун са били обхванати от пламъците. Френския министър на културата Орелие Филипети е посетил местопроизшествието и е отбелязал, че огънят е "причинил сериозни щети на съществена част от наследството на Париж, някои от които са необратими". Десетки пожарникари са се борили с пламъците около шест часа.
Смята се, че огънят е започнал от покрива на имението, което е в Списъка на ЮНЕСКО за културното наследство. Катарското кралско семейство вече се е свързало с правителството и е обещало да направи всичко възможно, за да реставрира историческото имение.
Построено през 1640г. в Париж, имението е било предназначено за заможния финансист, Никола Ламбер. Негов архитект е Луи Вау, който също е отговорен и за разширяването на Двореца Версай, по времето на Луи XIV. Имението се смята за един от най-добрите примери за френска архитектура от средата на 17-ти век. През годините то е било дом за много видни фигури, сред които философът от 18-ти век, Волтер, който го използва като любовно гнездо. То служи и за политически щаб на полски емигранти през следващия век. Придобиването му от катарското кралско семейство, което се радва на отлични дипломатически отношения с Франция, предизвика остро недоволство у активисти, които се страхуват, че ще се унищожи това културно бижу на Париж.
Техните планове за мащабни ремонти, сред които са създаването на паркинг и инсталирането на асансьор за автомобили, първоначално са били възпрепятствани от френския съд, след оплаквания от страна на активисти и съседи. Кралското семейство откупи сградата през 2007 г. от банковата династия Ротшилд за 60 милиона евро ($ 85 милиона).
Поддръжниците на плановете за реновация заявиха, че имението е било пренебрегвано и повредено през вековете, и отчаяно се нуждае от ремонт. Някои предположиха, че критиката се дължи на противопоставянето на парижани на чужденци, които купуват ексклузивни имоти в сърцето на Париж. Спорът бе окончателно разрешен през януари 2010 г., когато бе подписано споразумение с Асоциацията за културно наследство, след седмици на деликатни преговори, проведени под надзора на правителството.
Катарското кралско семейство се превърна в основен инвеститор във Франция, изкупувайки престижни имоти, инвестирайки във водещи компании като енергийния гигант “Total” и медийна група “Vivendi”, както и чрез закупуването на футболния клуб „Пари Сен Жермен”. Френското външно министерство смята, че Катар е инвестирал поне $ 15,000,000,000 (12 милиарда евро) във Франция през последните пет години.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар