През лятото на 2013 г. Белведере във Виена се превръща в първия музей, който представя изложба на многостранните аспекти на австрийския символизъм . Това е първото задълбочено проучване на това значимо течение в австрийското изкуство, развиващо се в началото на ХХ век. До този момент обаче, само отделни теми от това многостранно течение са били разглеждани.
Макар, че се появява с голямо закъснение, тази изложба представя цялото богатство на символизма, завладял въображението на толкова художници в цяла Европа. Като първа стъпка, изложбата има за цел да представи общ преглед на развитието на течението и различния подход на художниците символисти, както в Австрия, така и в Централна Европа.
Още през 1870 г. символизмът започва да се развива от духа на упадъка, провокиран от загадъчния естетизъм на разпад на мистичното и необяснимото. Символизмът заменя официалния стил на историческа живопис, измествайки фокуса върху субективната гледна точка на психологическите процеси, които намират израз в сугестивния език на цвят и форма. Изоставяйки баналната реалност, символизмът кара някои артисти да създават идилии, а други започват да изобразяват космически видения.
Този нов естетизъм, пропагандиран от такива художници като Макс Клингер, Франц фон Щук, Фернан Кнопф и Ян Тороп, е пренесен в Австрия и Централна Европа, преди всичко благодарение на виенския сецесион.
В Австрия Рудолф Йетмар, Алфред Кубин и Карл Медиц са един от най-известните представители на символизма. Също така идеите, които намират отражение в символизма, изиграват важна роля за водещите личности на авангарда, като Густав Климт, Егон Шиле и Коломан Мозер.
Артистичните експерименти на канадския композитор и създател на инсталации Робин Минар разширяват визуалното и акустично преживяване на изложбата, така че в експозицията са представени и интердисциплинарните прояви на това течение. Именно този характер на течението довежда до появата на сецесионното „тотално произведение на изкуството”.
В изложбата са включени произведения на Густав Климт, Егон Шиле, Джовани Сегантини, Густав Моро, Макс Клингер, Арнолд Бьоклин, Ян Тороп, Фернан Кнопф, Алфред Кубин, Франц фон Щук, Луиджи Боназа, Вилхелм Бернацик, Вилхелм Лист, Максимилиян Ленц, Ерих Малина, Франтишек Купка, Карл Медиц, Коломан Мозер, Оскар Кокошка, и др.
Изложбата ще може да бъде видяна до 13 октомври 2013 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар