Един от прочутите символи на Лувъра - статуята на Крилатата Нике, ще бъде реставрирана. Тя беше демонтирана от стълбището за няколко дни. Очаква се мраморната статуя да възвърне първоначалния си блясък.
Скулптурата "Крилатата победа от Самотраки" датира от 2 в. пр. н. е. Статуята изобразява гръцката богиня на победата Нике и е висока почти 3 метра. Заедно с постамента тя надхвърля 5 метра и половина и тежи към 3 тона. Създателят й е неизвестен, а фигурата е изработена с изключително майсторство. Създадена е от висококачествен мрамор, който обаче с времето е пожълтял. Проектът за реставрацията е на стойност 4 милиона евро и обхваща също стълбището, което води към друг символ на Лувъра - "Мона Лиза".
По стъпалата на музея преминават близо 70% от туристите. "Ще работим така, че да не затваряме достъпа до най-посещаваната част от Лувъра", обяснява реставраторът Людовик Ложие.
Статуята на Нике е открита през 1863 година от френския дипломат Шарл Шампоазо на гръцкия остров Самотраки. През годините скулптурата е реставрирана общо 4 пъти. Най-основната реставрация е била през 80-те години на 19-и век, а последната е направена през 1934.
“Победата” е един от великите оцелели шедьоври на скулптурата от елинистичния период, въпреки факта, че фигурата е значително повредена, а главата и ръцете ѝ липсват. Датира се към периода 220 – 190 г. пр.н.е. (въпреки че според някои учени е по-ранна - от 250 пр. н.е. или по-късна - от 180 г. пр.н.е.). Частичен надпис на основата на статуята включва думата “Родиос” (“Родос”), сочещо, че със статуята трябвало да се отпразнува военноморска победа на Родос, по това време най-мощната морска държава в Егея. От Археологическия музей в Самотраки обаче казват, че статуята била дарение, направено от македонския генерал Деметрий I Полиорсет след военноморската му победа над Кипър. Това би датирало статуята най-рано към 228 г. пр.н.е.
Първоначално намираща се в нишата на открития амфитеатър, скулптурата вероятно служи като олтар, с гледка към запазения кораб на Деметрий I Полиорсет и неговата сложна защитна сграда. Статуята е стояла на носа на кораб и представяла слизащата от небето към флотата богиня.
Направена от бял пароски мрамор, фигурата (висока 3,28 м, включително крилата) първоначално формирала част от Светилището на великите богове. Преди да загуби ръцете си, Нике вероятно е свирила хвалебствен химн на тръба, както е показано на монети. Постаменът е направен от сив мрамор от Лартос.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар