Творчеството на Павел Челишчев е многолико, работите му – мистични и философски – много десетилетия пораждат спорове между изкуствоведите и колекционерите от цял свят. Колекция, проследяваща всички етапи в развитието на уникалния живописец, е представена в галерия „Нашите художници”.
Произведенията на забележителния представител на руската художествена емиграция, на класика на модернизма на ХХ века Павел Челишчев дълго време са били неизвестни на руската публика. Парадокс е, че негови работи се намират в колекциите на музеи като „Тейт Модърн” и Центъра „Жорж Помпиду” в Париж, Музея за съвременно изкуство и „Метрополитън” в Ню Йорк. Неговите творби се търсят от колекционерите от цял свят, а в родината му до неотдавна познаваха само една негова картина – „Феномени”. През 1958 г., изпълнявайки завещанието на художника, приятелят му, меценатът Линкълн Кирстен предава тази картина като дар в Третяковската галерия, но близо 40 години тя е в хранилищата.
Павел Челишчев е рисувал в различни стилове, експериментирал е с техники, опитите му с пространството и цветовете са били революционни, а неудържимата фантазия е потресаваща. Експертите го нарекоха „предтеча на Дали”.
Един от най-големите руски живописци в началото на ХХ в. Константин Коровин, след като видял работите на Павел Челишчев, се отказал да му стане учител. Известният майстор казал: „Няма на какво да го науча. Той вече е художник”. На 22 години Челишчев емигрира в Европа, после в Америка. Той няма художествено образование, но през целия си живот близко е общувал с много изявени художници, литератори, критици и театрални дейци, увличал се от астрология и различни мистични учения.
Американската писателка Гертруд Стайн, която колекционирала работи на много представители на най-новото изкуство, в книгата си „Автобиографията на Алис Б. Токлас” (1933) пише за Павел Челишчев: „Този млад руснак беше доста интересен. Той рисуваше, поне така той твърдеше, цвят, който не беше цвят и рисуваше три глави в една. Пикасо вече е рисувал три глави в една. След известно време руснакът започна да рисува три фигури в една. Работите на руснака Челишчев бяха най-силни от цялата група и най-зрели и най-интересни”.
Той с еднаква лекота създава абстрактни и сюрреалистични произведения. В творчеството си изследва формата и съдържанието на предметите, човека, Вселената, опитвайки се да ги изобрази чрез средствата на живописта.
През 1947 г. художникът пише на сестра си Варвара: „Малко ме разбират и в Америка, и в Европа. Отидох далеч от обикновеното човешко разбиране и смисъла от живота, и човешките отношения като вселена – затова се чувствам доста самотен”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар