Невиждани досега експонати от колекцията на Васил Божков ще присъстват за първи път в експозициията в руската столица.
Изложбата "Тракийско злато от България. Легендите оживяват" е последната версия на една експозиция, която световните музеи редовно представят от 1974 г. досега. Новата подредба е създадена от научен екип, организиран от Министерството на културата: проф. д-р Иван Маразов, проф. Веселина Инкова, д-р Любава Георгиева и Елка Пенкова.
Концепцията на изложбата е напълно оригинална - за първи път се прави опит чрез визуални решения да се предложи неконвенционален поглед към механизмите на интерактивността, която е в основата на културния обмен на образи и идеи, на въздействието и пречупването им през призмата на различната среда, в която те функционират.
Руските почитатели на тракийската култура ще видят част от уникатите от колекцията на Васил Божков - златна маска от началото на V век преди н.е, сребърна глава на овен с позлата, III-I век пр. н. е., златен венец на тракийски владетел, тракийски меч, апликация към конска амуниция и набузници към шлем. Несъмненият хит обаче, ще бъде ритонa с глава на митично животно, която силно наподобява образа на Александър Македонски.
За първи път в изложба извън България участват трите сребърни солници с позлата - изключително редки произведения на римската торевтика. Също за първи път в международна изложба са събрани експонати от държавни и частни музеи, което освен че е пример за ползотворно сътрудничество, дава възможност руската публика да изпита не само естетическа наслада, но и да получи представа за религията на траките, за техните ритуали, както и за приноса им в европейското културно наследство.
Новост в досегашната практика са и постерите, които представят нагледно и в детайли процеса по консервация и реставрация на част от предметите в експозицията. Информацията, която е поднесена на високо научно ниво, ще обогати значително познанията не само на специалистите, но ще отговори и на очакванията на по-широката публика, за която дългият и труден път на експонатите до музейните витрини остава непознат.
Подготовката на изложбата е възложена на Националния исторически музей. Предстои да бъдат представени 317 бр. експонати от следните 7 музея: Национален исторически музей, Регионален археологически музей - Пловдив, Регионален исторически - Враца, Регионален исторически музей - Русе, Регионален исторически музей - Ловеч, Фондация „Тракия" с музей „Васил Божков" и частния музей на Фондация „Арете - Фол".
С Решение на Министерския съвет от 11 юли 2013 г. е осигурена държавна гаранция за гостуването на експонатите в ГИМ Москва. Изложбата отпътува за Москва от Националния исторически музей на 15 септември в 07.30 часа и ще бъде охранявана до летището от специализирани части на МВР.
Експозицията ще бъде открита на 30 септември в ГИМ Москва.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар