НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Една интересна съдба става достояние на света (17.09.2013)

Сравняват фотографиите на Вивиан Майер с произведенията на изтъкнатите майстори на ХХ в., но до неотдавна никой не знаеше за съществуването й. Петдесет черно-бели снимки на Чикаго и Ню Йорк, направени в средата на миналия век, са представени в московския Център за фотография „Братя Люмиер”.

Когато през 2005 г. младият американски агент по недвижими имоти Джон Малуф започва да работи над книга за един от чикагските райони, той дори не е могъл да си представи, че стои на прага на едно удивително откритие. Издателят го помолил да намери около 20 фотографии, за да илюстрират книгата, и Милуф започнал да търси. Веднъж на търга в една малка заложна къща той срещу 38 долара получил кашон, пълна довръх с негативи и непроявени филми. В каталога на аукционната къща лотът се описвал просто като „Фотографии на Чикаго през 60-те г.” и Малуф направил сделката „насляпо”, без да знае какво точно купува.

След като се запознал с покупката по-отблизо, Джон Малуф разбрал какво съкровище държи в ръцете си: около 100 000 фотографии, на които бил запечатан животът на обикновените американци, безценни документални сведения за изминалата епоха, притежаващи в същото време безспорни художествени достойнства. За автора на фотографиите не било известно нищо освен името – Вивиан Майер. Интернет също не помогнал освен с един кратък некролог. Малуф предприел издирване и след известно време намерил хора, които познавали възхитителния фотограф.

Изяснило се, че почти 40 години Вивиан Майер работила като детегледачка в Чикаго. Всяка минута тя посвещавала на фотографията, но по обясними причини, не искала за увлечението й да знаят околните.

Тя завършила дните си в бедност, без да има възможност дори да прояви заснетите филми. През последните години те се намирали в специално хранилище, а след като спрял да идва и наемът за него, били изложени на търг.

Джон Малуф изложил около стотина сканирани фотографии в интернет, където те произвели истински фурор. Любителите и специалистите един през друг започнали да сравняват работите й с произведенията на Анри Картие-Берсон, да се възхищават на сюжетите и особеностите на композицията. Историята на невероятната находка била разказана по телевизията, експертите твърдели, че историята на уличната фотография трябва да бъде пренаписана. Веднага последвали предложения за организиране на изложба и през 2011 г. в Чикагския културен център работите на Вивиан Майер били показани за първи път на широката аудитория.

През последните две години са проведени 11 персонални изложби, посветени на фотографиите на Вивиан Майер, в САЩ и Европа. През 2011 г. излезе монографията „Вииван Майер: Уличният фотограф”, а през 2012 г. – „Вивиан Майер: Извън сянката”. Колекционери от цял свят с удоволствие купуват работите й. Тази година ще излезе документалният филм „Да откриеш Вивиан Майер”.

Московският Център за фотография „Братя Люмиер” за първи път в Русия показва колекция от работите на тайнствения фотограф на ХХ в. Изложбата ще бъде открита до 27 октомври.

.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!