На есенния аукцион за съвременно изкуство на Christie`s, известният колекционер Питър Брант ще продаде оранжевото „Куче балон“, оценено на стойност между 35 и 55 млн. долара. Възможно е наддаването да направи Джеф Кунс най-скъпо продавания жив артист. В момента той е втори след Герхард Рихтер, чиято творба наскоро беше продадена за 37,1 млн. долара. Повече за аукциона на „Сотбис” прочетете тук.
На 12 ноември вечерният търг на Christie`s - Post-War and Contemporary Art Evening Sale (Следвоенно и съвременно изкуство – вечерно наддаване) обещава да бъде епохално събитие на пазара за изкуство, когато Christie`s ще предложи „Куче балон“ (оранжево) на Джеф Кунс, един от най-разпознаваемите образи в съвременната история на изкуството. Как премина аукционът Post-War and Contemporary Art 2012, прочетете тук.
Тази монументална творба с безупречно гладка повърхност и великолепен цвят е една от най-обичаните съвременни скулптури. Нейната грандиозна форма е широко известна по целия свят, след като е изложена на покрива на Музея за изкуство „Метрополитън“ в Ню Йорк, Канале Гранде във Венеция и Версайския дворец край Париж. Тя се е превърнала в икона за зрителите и колекционерите.
Създавайки илюзия за безтегловност със своята отразяваща повърхност от неръждаема стомана и гигантски пропорции, творбата е считана за емблематична за серията на Кунс - Celebration, започната в началото на 90-те. Серията се появява заради желанието на художника да пресъздаде вълнуващите преживявания на детската наслада от света с универсално значение.
„Куче балон“ (оранжево) е едно от първите създадени „кучета балони“, закупено от американския колекционер Питър Брант в края на 90-те. „Куче балон“ (оранжево) е част от колекцията на Брант и постъпленията от търга ще бъдат използвани за финансирането на бъдещи дейности на центъра за изучаване на изкуство на фондация Брант в Гринуич, Кънектикът.Освен че, притежава една от първите частни колекции с творби от Анди Уорхол и Жан-Мишел Баския, фокусът на Брант като пионер-колекционер и страстта му към артисти като Джеф Кунс, Кристофър Уул, Ричард Принс, Синди Шърман, Джулиан Шнабел, Джон Кърин и Елизабет Пейтън, има значително влияние върху пазара и сред другите колекционери, вдъхновени от неговата визия.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар