Мъж. Жена. Ябълка. В московската галерия „Дом на Нащокин“ са представени повече от сто творби на най-добрите съвременни художници, вдъхновени от вечната история на Адам и Ева.
Зинаида Серебрякова и Пьотър Кончаловски, Александър Осмьоркин и Иля Машков, Рустам Хамданов и Тонино Гуера, Татяна Назаренко и Владимир Любаров… Имена на художници, чиито творби са представени на изложбата „Адам и Ева“, влязоха в златния фонд на руското и европейското изкуство на 20 век. В галерията „Дом на Нащокин“ представиха уникална колекция от картини, обединени от една тема.
„Какво представляват Адам и Ева? Това са жена и мъж. Той и тя. Това е вечната борба, войната и мирът, радостта, щастието… Ето за това е нашата изложба“, разказа директорът на галерията „Дом на Нащокин“ Наталия Рюрикова.
Фантазирайки на тази вечна тема, художниците не се ограничават. От картините гледат Адам и Ева - поети, Адам и Ева – спортисти, мъже и жени.
Разглеждайки експонатите на изложбата, неволно разбираш, че пред организаторите е стояла трудна задача: темата е толкова широка, че е много сложно да бъдат изработени критерии за подбирането на експонатите по такъв начин, че да се получи хармонична колекция. Организаторите на изложбата са решили всичко с чест: в изложбените зали мирно съседстват произведения, създадени от представители на най-различни художествени течения, с каквито е толкова богат 20 век.
До картините-притчи на сюреалистите – са наивни и иронични сценки от провинциалния живот, създадени от художника Владимир Любаров, който още през 90-те години решил рязко да промени живота си: заминал от Москва във Владимировска област, в село Перемилово. Неговите Адам и Ева – това са напълно земни и обикновени хора, живеещи обикновен живот. Но чувствата – искрени и трогателни, ги приближават към митологичните персонажи, а удивителното майсторство на Владимир Любаров изпълва всяка картина с някакво неуловимо вълшебство.
Друг вид магия може да се види в картините на Азам Атаханов, художника, който много пътувал в най-екзотични страни. Неговият Адам след изгнанието от Рая се събужда в Шри Ланка – на брега на езеро с фантастични цветя. В живописта си той често използва цитати, според самия художник, в неговите картини „могат да се видят отзвуци от византийското изкуство, ранното Възраждане и руската живопис от началото на 20 век“.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар