Миналата седмица на официално събитие в Serpentine Gallery в Лондон Виктор Пинчук обяви, че за трети път неговата фондация Future Generation Art Prize ще връчи награда в размер на $ 100,000 на съвременен художник, без значение от неговата националност или държава. На събитието в Serpentine Gallery присъстваха личности като Деймиън Хърст, Олафур Елиасон, Зиад Антар, директорът на Serpentine Gallery - Джулия Пейтън-Джоунс, както и много други. Повече за Виктор Пинчук можете да прочетете тук.
Художниците ще могат да кандидатстват с портфолио от 13 януари 2014 г. до 12 април 2014 г., в сайта на конкурса: www.futuregenerationartprize.org. Одобрените артисти ще бъдат обявени през юни 2014 г. и ще имат възможността да представят своя самостоятелна изложба в Pinchuk Art Centre в Киев, Украйна, която ще се проведе в периода октомври 2014 г. – януари 2015 г., както и да вземат участие на Венецианското биенале през 2015 г. Повече за Pinchuk Art Centre можете да прочетете тук. Победителят ще бъде обявен през декември 2014 г.
Фондацията съществува от 2009 г., а неин създател и директор е самият Виктор Пинчук. Артисти до 35 годишна възраст, от всички националности, ще могат да кандидатстват за голямата награда, като целта е да се осигури дългосрочна подкрепа за художниците от следващото поколение, без значение къде работят и живеят. Конкурсът е уникален по рода си, защото има глобален обхват, както и забележително демократична форма на кандидатстване – чрез Интернет. Победителят получава общо $ 100, 000: $ 60, 000 от тях под формата на парична награда и $ 40,000 за създаване на нови произведения. Допълнителни $20,000 са предвидени за финансиране на още пет финалиста и покриване на разходите им по програмите за чуждестранен обмен „Аrtist-in-residency”.
Деймиън Хърст, Джеф Кунс, Андреас Гърски и Такаши Мураками ще влязат в ролята на ментор-художници на наградата, давайки съвети и наставления на победителя. Освен тях, журито, което ще определи победителя, ще включва впечатляваща селекция от световно признати изкуствоведи, арт критици, директори на музеи, светски личности и др. Сред тях са Илай Броуд, Дакис Йоаноу, Елтън Джон, Миуча Прада, както и директори на музеи, като Ричард Амстронг (Музей и фондация „Соломон Гугенхайм”), Глен Лоури (Музей за модерно изкуство) и Алфред Пакмо (Център „Жорж Помпиду”).
В свое изказване относно обявяването за трети път на наградата Виктор Пинчук заяви „С нашата награда, ние не искаме да възнаградим миналото, а да вдъхновим бъдещето. Ние искаме да сме социални инвеститори в областта на изкуството. Нашата награда е еквивалент на инкубатор за стартиращи фирми. Всеки може да подаде своите документи, отвсякъде. Най-добрият ще получи съвети и ресурси за нови произведения и шансът да бъде представен пред света. За мен това е една вълнуваща социална инвестиция, която създава вдъхновение за обществото".
През 2010 г. Синтия Марсел (Бразилия) е първия художник, който спечели голямата награда, а Марчеа Николае (Румъния) получи специалната награда на журито. През 2012 г. Линет Яйдом–Боукай (Великобритания) бе основната победителка на второто издание на конкурса. Джонатас де Андраде (Бразилия), Микол Аасаьол (Италия), Ахмет Огют (Турция), Райан Табет (Ливан), както и Маруа Арсаниос (Ливан) споделиха специалната награда.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар