НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Изложба в центъра „Помпиду” в Париж изследва общото между сюрреализма и комунизма (18.11.2013)

През 1927 г. сюрреализмът претърпява обрат. Повечето художници сюрреалисти, сред които Андре Бретон и Салвадор Дали, решават да се присъединят към Френската комунистическа партия.

Как може едно движение, в което като основни моменти са заложени бягството от реалността  във въображаеми пейзажи, както и подсъзнателното автоматично писане, да  преживее шока от марксистката политика между войните?
За да даде повече разяснения за тази почти незнайна и забравена черта на сюрреализма, Центърът „Жорж Помпиду” в Париж представя изложбата „Сюрреализъм и обект”.
 

Тя представя най-големият архив от сюрреалистични произведения, за да разкаже неразказаната история, за това как художниците примиряват своя фантастичен свят на сънища, с материалистичната марксистка философия, предавайки артистичните си послания чрез обикновени, всекидневни предмети, като блокове от дърво, канап, манекени и чадъри.  

Сюрреалистично-комунистическата глава от историята на изкуството е малко известна, но тя променя облика на изкуството на ХХ век. Според самия куратор на изложбата: "Това е историята на сюрреализма, която никога не е била написана. Това е реалистичната история на сюрреализма. Изведнъж художниците решават да се присъединят към редиците на комунистическата партия и трябва да приемат реалния свят, след години на противопоставяне”, като допълва: „Това е криза. Комунизмът се противопоставя на комерсиалните произведения, идеята за артистичния гений и всички идеи, които не са базирани на материалната реалност. Той се противопостави на самото определение на сюрреализма. Какво е решението?"

Решението на тяхната екзистенциална криза се крие в лидера на сюрреалистите – писателя и поета Андре Бретон. Той казва на своите последователи да канализират подривните, тревожните си, наподобяващи съновидения идеи, чрез предмети, характерни за социалистическите антиквариати, като по този начин осигуряват бъдещото развитие на сюрреализма, в лицето на привидно противоположната лява идеология.

Функционалните обекти, като блокът от дърво на Алберто Джакомети, шилото на Салвадор Дали или шиповете от ютията на Ман Рей, са включени в изложбата. Те не са направени благодарение на артистичния гений, струват почти нищо, за да се направят, и са част от реалността.
Този нов подход се превръща в неустоим за художниците. От 1927 г. насам, това обсебване обхваща и художници, като Пабло Пикасо и Хуан Миро и продължава чак до 1980 г.

Бретон се вдъхновява от дадаисти, като Марсел Дюшан. Той е първият, който успява да превърне бедните и евтини обекти, като например – писоар, във високо изкуство, за да протестира срещу богатите и буржоазията.  

Дюшан може би ще бъде разочарован, ако научи, че неговото прочуто произведение „Bottle Rack", което не е струвало почти нищо, когато за пръв път го представя през 1914 г., ако се продаде днес, ще струва цяло състояние.

Изложбата ще продължи до 3 март 2014 г.

Arnaud Labelle-Rojoux
Arnaud Labelle-Rojoux
Le Prophete, 1914-1915' by Greek-born Italian artist Giorgio de Chirico
Le Prophete, 1914-1915' by Greek-born Italian artist Giorgio de Chirico
Man Ray - Cadeau
Man Ray - Cadeau
Marcel Duchamp (1887 - 1968) - Air de Paris
Marcel Duchamp (1887 - 1968) - Air de Paris
Man Ray - Champs delicious, 1922
Man Ray - Champs delicious, 1922
Max Ernst
Max Ernst
Meret Oppenheim
Meret Oppenheim
Surrealism and the object
Surrealism and the object
Постер
Постер
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!