Божествената лавандулово осветена визия на заснежената Хималайска планина от Николай Рьорих в картината „Кангчендзьонга“ (1935-1936) е един от акцентите в търга The Russian Sale, който ще се проведе в аукционна къща „Бонамс“ на 27 ноември. Картината се оценява на 800 000 – 1 200 000 паунда и е подписана от Рьорих в долния десен ъгъл. Това е може би най-значимото изобразяване на легендарната планина Кангчендзьонга, някога появявало се на търг. Повече за търговете на „Бонамс” можете да прочетете тук и тук.
Художникът и философ Николай Рьорих е бил известен с неговите силно духовни и символични творби. Той бил запленен от планината и я смятал за най-свещеното място в Източния свят. За Рьорих тя е била очарование през целия му живот. Той намерил къща, която е с гледка към Кангчендзьонга и оттам я рисувал почти четиредесет пъти през целия си живот.
Преведено буквално Кангчендзьонга означава „Петте съкровища на великия сняг“. До 1852 г. планината с петте върха е смятана за най-високата в света и отдавна е почитана като свещено място близко до небесата, а също, е смятано че е „дом на Бог“. „Кангчендзьонга“ е единствената творба, в която Рьорих е уловил изцяло всичките петте върха и е кулминация в цялостното му творчество, свързано с любимия му обект за рисуване.
„Корона Мунди” (300 000 – 500 000 паунда) е друга изключителна творба от Николай Рьорих, изобразяваща светци - мъж и жена, стоящи от двете страни на „Дървото на живота“. Светиите държат короната на Небесното царство и църква, символизирайки обединението на божественото и земното. Картината е нарисувана през 1921 г., когато Русия е отслабена от Първата световна война и последващите граждански войни, в периода 1918 – 1921 г., и страдаща от глад в катастрофални размери. Рьорих пише: „Земята е огнено гореща, обгорена от злото.”
Друго произведение от търга е „Дама в лилаво“, портрет от Робърт Рафаилович Фалк на първата му жена и негова колежка – художничката Елизавета Потехина. Масленото платно се оценява на 1 000 000 – 1 500 000 паунда. „Дама в лилаво“ е различна от многото други портрети на Фалк, в които Елизавета позира с поглед обърнат настрана. В „Дама в лилаво“, тя гледа напред, пряко ангажирана със зрителя. Това уникално произведение на Фалк предава характера на модела и предоставя на зрителя прозорец към връзката им.
Други акцент в руския търг е „Портрет на Олга“ от Константин Маковски (1839-1915), оценен на 200 000 – 300 000 паунда. Портретът е създаден в очакване на шестнадесетия рожден ден на неговата дъщеря Олга и навършване на пълнолетие като млада дама в обществото. Тя е изобразена особено изящно и нежно облечена в сложно изработена бяла рокля.
Два пейзажа от Лев Феликсович Лагорио (1828-1905) от частна европейска колекция също се предлагат на търга - „Кавказки пейзаж“(100 000 – 120 000 паунда) и „Връх Елбрус“(100 000 – 120 000 паунда). Картините са придобити директно от художника в Санкт Петербург през 1870 г. и са предавани в семейството до сега. Купувача бил немският вицеконсул Карл Емил Вебери. Той се движил в същите социални кръгове като бащата на Лев Лагори, който е бил неаполитански консул в Санкт Петербург.
„Път по брега на Йоресунд“– нощен изглед от Алексей Петрович Боголюбов е друго произведение, което ще бъде предложено и се оценява на 150 000 – 200 000 паунда. Работата е поръчана от Херцог Александър Александрович (бъдещият император Александър III) през 1867 г. и е подарена на жена му Княгиня Мария Фьодоровна като коледен подарък през декември същата година.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар