Достолепната сграда за първи път отваря врати през 1897 г. като Национална галерия за британско изкуство. Сега обаче, тя е далеч от първоначалния си вид, като архитектите умело са "отворили" старите структури - понякога доближавайки ги до викторианския им произход, а друг път създавайки нови пространства и връзки.
Най-впечатляващи са новите спираловидни стълби, водещи от ротондата близо до входа надолу към по-ниския етаж. Има и ново кафене. Ресторантът отваря врати, след като бе почистен от натрупваната с десетилетия прах. Стенописите от Рекс Уислър го превръщат в едно от най-прекрасните във визуално отношения места за хранене в Лондон.
По-важно за наслаждаването на произведенията на изкуството е ремонтът на 10 от галериите, отворили врати по-рано тази година. Благодарение на него в тях навлиза повече естествена светлина, което подобрява разглеждането на картините.
Продажбата на творбата "Три етюда за портрет на Лушън Фройд" (Three Studies of Lucian Freud) на Франсис Бейкън от Christie's International в Ню Йорк имаше няколко изумителни аспекта, пише Bloomberg.Повече за най-скъпото в света произведение прочетете тук.
Единият, естествено, е цената, постигната на 12-и ноември: 142,4 млн. долара. Другият е фактът, че става въпрос за съвременна британска картина. И третият е, че макар и от изключително качество, творбата далеч не е най-големият шедьовър на художника и дори не е особено известна.
Това би било логично през 1969 г, когато е завършено произведението, или дори няколко десетилетия по-късно. Изведнъж обаче, пазарът постави картина, създадена в Лондон в рамките на последните 45 години, на първото място, поне във финансов план.
Това допълнително засилва интереса към откриването на архитектурно възобновения и подобрен музей Tate Britain в Лондон. Повече за музея и британското изкуство може да прочетете тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар