В Санкт Петербург, в Шуваловския дворец, е създаден частен музей, посветен на бижутерското изкуство на Карл Фаберже, на неговите съвременници и последователи. Презентацията на новия музей беше проведена във вторник от основателя на културно-историческия фонд „Връзка на времената” и известен руски предприемач Виктор Векселберг. Основа на експозицията е колекцията великденски яйца на фирма Фаберже, придобити от Векселберг през 2004 година от наследниците на американския вестникарски магнат Маклолм Форбс. След това в течение на 9 години фонд „Връзка на времената” попълваше сбирката, като събра колекция от 4000 произведения на декоративно-приложното изкуство.
В последно време името на Фаберже все по-често се свързва с редица рекорди в търговете за приложни изкуства и бижута"Сотбис" и семейство Форбс мълчат за сумата, но изглеждат доволни от резултата. Бизнесменът Виктор Векселберг, директор на Тюменската нефтена компания, също не казва колко е платил, но твърди, че не става дума за стотици милиони долари. Но предположенията за сумата варират от $100 милиона до $240 милиона. Основанията за последната цифра се базират на оптимистични прогнози на аукционните къщи, според които е твърде вероятно на търг да получават до 2 пъти повече от очакваната сума.
Най-вероятната цена е малко над 150 милиона. Всъщност в "Сотбис" не могат да се сетят да са отменяли търг преди отпечатването на каталога за него, което се очакваше да стане в средата на март. Специалистите казват, че над 80% от стойността на продадената колекция се пада на 9-те императорски яйца на Фаберже. Досега никой не е купувал такива яйца в пакет.
Даже в безумните години в периода 1920-1930 г., когато болшевиките започнаха да разпродават царските съкровища, западни колекционери ги придобиваха едно по едно. А сега Виктор Векселберг купи наведнъж девет, и то не кои да е, а най-красивите и скъпи яйца на Фаберже. Сред тях е прочутото "Коронационно яйце", подарено за Великден от Николай II на императрица Александра Фьодоровна през 1897 г. Емайлирано в тъмнозлатист цвят и украсено с решетка от императорски орли в центъра с диамант, дизайнът на яйцето е вдъхновен от златистите дрехи, носени от императорската двойка на празници. Когато се отвори, се показва копие от каретата, която вози Александра на коронацията. Преди време през прозорците на каретата са се виждали малък изумруд с форма на яйце и миниатюрен диамантен медальон, но докато яйцето е сменяло собствениците си, те са изчезнали.
"Сотбис" оценява стойността на това бижу на $18-24 милиона. Сред 9-те яйца е и първото императорско яйце - "Кокошето" ($3-4 млн.), което Александър III поръчва на Фаберже през 1885 г. по повод 20-ата годишнина от сватбата им. Следват еклектичното "Ренесансово" (1894 г., $5-7 млн.), скромното яйце с розата (1895 г., $3-4 млн.), "Момина сълза" (1898 г., $12-18 млн.), "За 15-ата годишнина от коронацията” (1911 г., $10-15 млн.), "Портокалово дърво", украсено с розови диаманти (1911 г., $10-15 млн.), "Кукувица", което Николай II подарява на майка си Мария Фьодоровна (1900 г., $5-7 млн.) и яйцето с ордена на Свети Георги (1916 г., $4-6 млн.), което единствено напуска Русия в ръцете на собственика си - Мария Фьодоровна го взема със себе си в Дания.
Сега тези красиви яйца, които са част от историята на Руската империя, се завръщат в Русия. Преди това обаче, колекцията, събирана в продължение на три десетилетия от Малкълм Форбс (който почина от инфаркт през 1990 г.), ще бъде изложена в Ню Йорк. Нейният нов собственик Виктор Векселберг казва, че тя трябва да пристигне в Русия не по-късно от Великден - 11 април. Той още не е решил къде ще бъдат изложени предметите на придворната ювелирна фирма на Фаберже, но казва, че планира те да бъдат показвани в различни градове на Русия. Претенции за домакинство на сбирката вече заявиха два музея - Ермитажът в Санкт Петербург и Оръжейната палата в Кремъл.
Но по-вероятно е Виктор Векселберг да я предаде на храма "Христос Спасител" в Москва, където тя да бъде изложена за пръв път, казва представител на фондацията "Связ времен", създадена от Векселберг специално за връщането на уникатите в Русия. Във фондацията обясняват, че Московската патриаршия е била единствената, която е знаела за подготвящата се покупка и, че Руската православна църква е подкрепила намерението на известния бизнесмен.
Счита се, че музеят ще обедини този интерес с едно научно събиране на факти и примери от живота на прочутата фамилия бижутери.
За музеят „Фаберже” в Германия може да прочетете тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар