Колекция на британския графити артист Банкси отива на търг. Част от творенията му бяха свалени от стени по целия свят, за да бъдат продадени през декември. Очакванията са да бъдат събрани над 700 000 долара. Според специалисти, най-висока е стойността на "Момичето-цвете" - около 200 000 долара. Търгът ще бъде проведен от аукционна къща Julien’s Auctions на 5 деквември в Бевърли Хилс.
В края на месец октомври тази година творба на Банкси събра над 615 000 долара на благотворителен търг. Продадената картината изобразява мъж в нацистка униформа, който е седнал върху дървена пейка и наблюдава красив пейзаж.
Търгът бе част от кампания за набиране на средства от неправителствена организация в Ню Йорк. Организацията Housing Works, която осигурява подкрепа на бездомни родители с HIV или СПИН, твърди, че е получила картината от художника във вторник – 29 октомври. Платното се продава чрез онлайн търг, като най-високата оферта е достигнала 615 000 долара. Фондацията е получила общо 138 оферти за платното.
Картината, озаглавена "Баналността на баналността на злото", изобразява мъж в нацистка униформа, който е седнал върху дървена пейка и гледа към езеро и снежна планина. Заглавието е аналогия с книгата на Хана Аренд за процеса срещу Адолф Айхман.
Самата маслена картина без човешката фигура върху нея била закупена преди два месеца за 50 долара. Приносът на Банкси е в изобразяването на нацистката фигура и подписа върху платното. Картината е публикувана на сайта на художника.
От два месеца насам провокативните картини на Банкси се появяват по сгради в Бушуик и Кони Айлънд, Бруклин, както и в Бронкс, наред с първите страници на вестниците. Артистът обявява всеки свой проект в блога си, наречен "Better Out than In", който описва като "животът на един артист по улиците на Ню Йорк". Повече за творбите на Банкси из улиците на Манхатън прочетете тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар