Илейн Уин, бившата съпруга на хазартния магнат Стивън Уин, е собственик на „Три портрета на Лусиън Фройд” (1969 г.), нарисуван от Франсис Бейкън. Триптихът стана най-скъпата картина в света, продадена на открит търг, след като на 12 ноември 2013 г. по време на Post-War and Contemporary Evening Sale в Christie’s New York за нея бяха платени 142.2 млн. USD. Повече за търга може да прочетете тук.
Изданието отбелязва, че Илейн Уин не е направила изявление по този повод, но всички нейни познати потвърждават, че Франсис Бейкън е един от любимите й художници и в нейната колекция има още една творба на британския художник.
След откупката на „Три портрета на Лусиън Фройд” в края на миналата година, тръгнаха различни слухове, кой би могъл да е новия собственик на трите платна. Сред евентуалните купувачи медиите посочваха и самия Стивън Уин, собственик на прочутия комплекс от казина и хотели Wynn Las Vegas and Еncore Hotel. През ноември, позовавайки се на анонимни източници, New York Post съобщи, че произведението е купено от Н.Пр. Шейха Ал-Маяса бинт Хамад Ал Тани, сестрата на емира на Катар, но очевидно и този слух не отговаря на истината.
Съпружеската двойка Стивън и Илейн Уин, която се раздели през 2010 г., в последните години неизменно е в списъка ARTnews 200 Top Collectors на най-влиятелните колекционери в света. Известно е, че в колекцията на бившите съпрузи, съставена от френски импресионисти, модерно и съвременно изкуство, беше и картината „Сън” /Le Rêve, 1932 г./ на Пабло Пикасо. През 2013 г., за 155 млн. USD, творбата беше купена от друг голям колекционер - Стивън Коен, собственик на инвестиционната компания SAC Capital Advisors.
Със своите 142.4 млн.USD „Три портрета на Лусиън Фройд” изпревари „Викът” (1895 г.) на норвежкия експресионист Едвард Мунк, който беше купен на 2 май 2012 г. в Sotheby’s New York за 119.2 млн. USD.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар