Молитвеник от колекцията на Ротшилд (The Rothschild Prayerbook, a Book of Hours, use of Rome, in Latin; c.1505-1510) беше продаден за 13.6 млн. USD на търга „Ренесанс”, който Christie’s New York проведе на 29 януари. Първоначалната оценка на илюстрования манускрипт беше между 12 млн. USD и 18 млн. USD.
След този търг ренесансовият пергамент подобри своя ценови рекорд, който постави преди 15 години, и беше признат за най-скъпия образец от този вид. През 1999 г. на аукцион в Christie’s London ръкописът, илюстриран с уникални инициали и миниатюри, беше купен за 13.4 млн. USD.
Часословът, изработен в Гент и Брюж, е илюстриран и изписан от знаменитите фламандски майстори на ръкописи - Герард Хоренбоут, Симеон Бенинг и неговият баща Александър Бенинг, чийто псевдоним бил Максимилиан I. Предполага се, че „Ръкописът на Родшилд” бил създаден по поръчка на аристократ от двора на холандския император, а през XIX в. става собственост на австрийския барон Анселм фон Родшилд и до 1938 г. остава в семейната колекция във Виена, когато нацистите конфискуват манускрипта заедно с други ценности.
След като през 1998 г. в Австрия е приет Закона за реституцията на произведения на изкуството, година по-късно ренесансовият шедьовър е върнат на неговите собственици и още същата година - на 8 юли - баронеса Бетина Ротшилд го предлага на търг в Christie’s. Имената на неговите следващи собственици не са известни.
През есента на 2013 г. The Rothschild Prayerbook беше показан в предаукционни изложби в Москва, Хонгонг и Лондон.
В рамките на очакванията - за 8.9 млн. USD - беше продадена картината „Поклонението на влъхвите” от Джакопо да Понте, познат като Джакопо Басано, както и великолепно „Благовещение” на фламандеца Ян Провост, която смени собственика си за 3.6 млн. USD.
При завръщането си към аукционите на ренесансово изкуство, от 49 лота (при 75 предложения) Christie’s реализира приходи от над 44.9 млн. USD.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар