Изложбата се нарича „Малкият принц: Нюйоркска история” и се опитва да проследи нюйоркските корени на разказа. В нея са включени оригиналните рисунки и акварели на Екзюпери, както и оригиналния ръкопис, който впоследствие е бил редактиран из основи.
Това е първата изложба, която се фокусира върху американския произход на историята на разказа, като се опитва да проучи творческите решения на Сент-Екзюпери в дълбочина.
В центъра на експозицията е работният ръкопис и рисунките на автора, които са придобити от „Морган” през 1968 г.
Изложени са също и редки печатни издания от колекцията на „Морган”, както и лични писма, снимки и артефакти, взети назаем от наследниците на Екзюпери, частни колекции, музеи и библиотеки във Франция и Съединените щати.
„„Малкият принц” е оказал огромно влияние върху поколения деца и възрастни", казва Уилям Грисууд, директор на „Морган”. „Тази изложба дава възможност на човек да се върне към момента на създаването на произведението, като същевременно стане свидетел на живота на Екзюпери, тук в Ню Йорк”, добавя още Уилям.
Подобно на много от сънародниците си, Сент-Екзюпери идва в Съединените щати, след като Франция е превзета от Германия през 1940 г. През двете години, които френския авиатор прекарва в Ню Йорк, той живее в близост до Сентрал Парк, а по-късно на ул. „Бийкман Плейс”. Съпругата му Консуело, наема лятна къща в Лонг Айлънд. Авторът работи върху „Малкият принц” на различни места в града, включително в апартамента на своята приятелка Силвия Хамилтън, който се намира на ул. „Парк Авеню”. Там Екзюпери ползва нейния черен пудел, като модел за овца, както и парцалена кукла като модел за главния герой. Изложен също така е оригиналният ръкопис, в който Екзюпери изрично споменава Манхатън, Лонг Айлънд и дори центъра „Рокфелер”, които обаче впоследствие не присъстват в разказа. Дори хартията, върху която писателя пише своя ръкопис, е произведена в Америка, за което свидетелства водния знак.
Времето, което Екзюпери прекарва в САЩ е изпълнено с лична тревога, физически заболявания, и преди всичко – с бремето на войната. След нахлуването на съюзниците в Северна Африка, той вече може да се върне към армията, оставяйки Ню Йорк точно когато „Малкият принц” е на път да излезе в тираж – през април 1943 г. Когато се подготвя да напусне града, Екзюпери се появява на вратата на Силвия Хамилтън, облечен във военна униформа, с думите: "Бих искал да ви дам нещо прекрасно. Това е всичко, което имам", като оставя смачкан хартиен плик върху масата. В него са ръкописа и рисунките за „Малкият принц”. През 1968 г., Музей и библиотека „Морган” придобива именно от тук тези ценни експонати.
Поради факта, че Сент-Екзюпери напуска града бързо, за да се върне на фронта, той отпечатва само няколко копия за шепа приятели. За първи път е изложена и книгата, която авторът дава на дванадесетгодишния син на Силвия Хамилтън. В нея той изписва следното чаровно посвещение: „На Стефан, на когото вече съм говорил за Малкия принц и който може би ще му стане приятел”. Това е единственото копие, за което се знае, че е било подарено, лично от Екзюпери, на дете.
Авторът не доживява да види публикуването на книгата в родната си Франция, където тя е издадена едва след края на войната. Той умира през 1944 г., докато пилотира разузнавателен самолет – само няколко седмици преди освобождението на Париж.
В изложбата са включени изключителни артефакти, сред които неговата сребърна идентификационна гривна, която е носил преди смъртта си, когато самолета се разбива. Тя е намерена близо до Марсилия едва през 1998 г., след като се заплита в рибарски мрежи. На гривната е изписано името на Екзюпери, както и адреса на американската издателска къща на „Малкия принц” – „Рейнал и Хичкок”.
Експозицията ще може да бъде видяна до 27 април 2014 г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар