Четири стоманени колоса като гиганти вече се издигат от пустинните пясъци на Катар и символизиращи, според своя създател, американският художник Ричард Сера, връзката между богатите държави в двата региона на Персийския залив. Можете да прочетете повече за Ричард Сера тук.
Скулптурата, която бе тържествено открита лично от сестрата на емира на Катар на 8 април 2014 г., се нарича „Изток-Запад/Запад-Изток”. Шейха Ал-Маяса бинт Хамад Ал Тани бин Халифа ал-Тани бе обявена от престижното британско издание „ArtReview” за най-влиятелната фигура в света на изкуството за 2013 г. Можете да прочетете повече за това събитие тук.
Скулптурата се състои от четири стоманени плочи, които се издигат на височина от 14,7 м до 16,7 м, като нейната изработка е поръчана от шейха Ал-Маяса.
Според „ArtReview”, сестрата на емира на Катар, която е начело на Катарските музейни власти (Qatar Museums Authority), разполага с бюджет от около 1 милиард долара годишно за купуване на произведения на изкуството. Това е с 30 пъти повече от бюджета на Музея за модерно изкуство в Ню Йорк.
По отношение на новия проект, Ричард Сера споделя: „Шейха Ал-Маяса ме попита дали бих изградил произведение на изкуството в пустинята. Отидох до няколко пустини, придружаван от бедуини и харесах именно тази пустиня най-много”. Творецът е известен предимно със своите метални скулптури.
„Произведенията се свързват с пейзажа на двата региона. Те обединяват полуострова с морето от едната страна и морето от другата страна”, сподели художникът по време на тържественото откриване.
Катар, в който живеят 1,5 милиона души, се опитва да се утвърди като културен център в Близкия изток. Богатата на газ държава има няколко музея и галерии, сред които Музея за ислямско изкуство - най-големият по рода си в този район. Можете да прочетете повече за Катар тук.
Припомняме, че катарските музейни власти закупиха произведението на френския пост- импресионист Пол Сезан, „Картоиграчи”, за огромната сума от 250 милиона щатски долара през 2012 г. Това е най-скъпата картина, продавана някога. Можете да прочетете повече за произведението, както и за продажбата тук.
Миналата година Катар представи изложба на открито на 14 масивни бронзови скулптури на скандалния британски художник Деймиън Хърст. Тя се наричаше „Чудотворно пътуване” и представяше развитието на един човешки ембрион – от зачеването до раждането. Можете да прочетете повече за тази изложба тук.
Изложбата обаче, бе премахната едва месец след откриването й, след протест от страна на катарски граждани, които възприемат творбата като анти-ислямска. Тези събития се случват на фона на течащата подготовка на Катар за домакин на Световното първенство по футбол през 2022 г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар