Световноизвестният британски режисьор Питър Грийнауей и холандката Саския Бодеке показват в голямата зала на прочутия московски „Манеж” /Manege Museum/ видеоинсталацията „Златният век на руския авангард”- The Golden Age of the Russian Avant-Garde, в която „оживяват” произведения на Казимир Малевич, Василий Кандински и на други известни и по-малко познати художници.
Авангардната изложба, подкрепена от Британския съвет, която е създадена специално за изложбения комплекс на „Манежная площадь”, ще остане там до 18 май, а публиката ще може да се запознае с най-значимите творби на руския авангард от XX в.
С тази инсталация Питър Грийнауей продължава поредицата с „оживени” шедьоври на световното изобразително изкуство, сред които са фреската „Тайната вечеря” на Леонардо да Винчи, живописният епос „Сватба в Кана Галилейска” от Паоло Веронезе и емблематичната за творчеството на Рембранд „Нощна стража”. Знаменитият режисьор определя работата си по тези проекти като „приложно изкуствознание”: разказ за изкуството не с помощта на текст, външен по отношение на творбата, а със средствата на самото изкуство.
Във видеотворбата на Питър Грийнауей и Саския Бодеке „оживяват” около 1000 шедьовъра на руския авангард. С помощта на високотехнологична мултимедиа режисьорите показват редки произведения от колекциите на Третяковската галерия, Руския музей и Държавния музей за театрално и музикално изкуство в Санкт Петербург, Държавния архитектурен музей „Щусев”, Театралния музей „Бахрушин”, Музея „Маяковски”, Държавния архив за литература и изкуство, State Museum of Contemporary Art в Солун, амстердамския Stedelijk Museum, Culture Georges-Pompidou в Париж, МоМА и Guggenheim Museum в Ню Йорк и др., както и от частната сбирка на Александър Лаврентиев.
Легендарният „Черен квадрат” от 1915 г. на Казимир Малевич - най-известното произведение на руския авангард - пък e използвано като основа и централна метафора на експозицията, допълват организаторите на събитието.
Изложбата „Златният век на руския авангард” e разположена на площ от 5000 кв.м., а за нейната реализация се използват полиекранни инсталации (произведенията са представени на 18 екрана), снабдени с най-съвременно прожекционно, светлинно и звуково оборудване. Новият подход към историята на изобразителното изкуство ще създаде непозната досега визуалност и възможност за образно опознаване на света, уверени пишат кураторите на изложбата - Олга Шишко и Елена Румянцева.
„Това, което ние правим е в съзвучие с нашата епоха и, естествено, този подход не намалява в никакъв случай качествата на произведенията, съхранявани в музеите. Но ние не ги оставяме да прашасват там, а ги носим със себе си в настоящето и в бъдещето”, споделя Грийнауей по повод съвместната си работа с Бодеке.
В мултимедийната изложба-спектакъл „Златният век на руския авангард”, освен образци на изкуството, заедно с образите на Малевич и Кандински, с участието на известни руски актьори, двамата режисьори ще „оживят” и личности като Павел Филонов, Владимир Татлин, Вера Ермолаева, Ел Лисицки, Александър Родченко, Сергей Айзенщайн, Всеволод Мейерхолд, Владимир Маяковски и неговата муза Лиля Брик.
Организаторите на изложбата дават възможност на поклонниците на руския авангард, както и на младите негови почитатели, да разширят своите познания и чрез образователната програма „Проекциите на авангарда”, която включва майсторски гласове, дискусии и конференции в шест направления: музика, литература, театър, визуални изкуства, кино и архитектура. Сред лекторите ще бъдат световни експерти като френския кинотеоретик Реймонд Белур, Джон Боулт от САЩ и Дмитрий Курландски от Русия, които „ще помогнат на участниците в програмата да проследят източниците на развитие на съвременните медиа- и художествени практики”, допълват от московския „Манеж".
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар