Московският музей за съвременно изкуство, както и Гьоте Институт в Москва, с подкрепата на Института за чуждестранни културни отношения (IFA) в Щутгарт, представят една от най-мащабните изложби, изследващи немското съвременно изкуство – „Пътищата на германското изкуство от 1949 г. до наши дни”.
Експозицията представлява уникален проект, включващ в себе си живопис, графично изкуство, фотография, скулптура и инсталации, като е съставена от около 400 произведения от близо 100 художници. Изложбата обхваща период от 60 години от съвременното развитие на художествените достижения в Източна и Западна Германия.
Институтът за чуждестранни културни отношения (IFА) е създаден през 1917 г. От 1949 г. насам, той популяризира изкуството на Федерална република Германия по целия свят, като е събрал огромен брой произведения на западно-немски художници. След падането на Берлинската стена, части от инвентара на Експозиционния център на ГДР са включени в колекцията на Института. Идеята да се събират произведения от тези колекции, за да бъдат излагани впоследствие, се ражда две десетилетия по-късно.
Изложбата в Московския музей за съвременно изкуство (MMOMA) ще представи произведения на едни от най-известните германски художници, като Йозеф Бойс, Зигмар Полке, Герхард Рихтер, Андреdс Гърски, Ребека Хорн, Нам Джун Пайк и др. Също така, публиката ще може да се наслади на произведения на художници, които не са били толкова популярни. Най-често изкуството на тези творци не е достигало до широката публика, поради различни причини от политически характер. Повече информация за биографията на Йозеф Бойс може да намерите тук. Повече информация за Герхард Рихтер може да намерите тук.
Основният лайтмотив в изложбата е погледа назад в историята, както и търсенето на интелектуалната и художествена среда в Западна и в Източна Германия. Благодарение на богатата колекция на Института, кураторите успяват да направят проучване и обзор на основните събития, свързани със следвоенното немско изкуство – например участието в европейските художествени течения от 50-те и 60-те години на ХХ век, като Fluxus, Дюселдорфската фотографска школа, нео-експресионистите от края на 70-те, фигуративното изкуство от 80-те, протестното изкуство от 90-те, стигайки до изкуството от последното десетилетие. Повече информация за FLUXUS може да намерите тук.
Изложбата ще може да бъде видяна до 7 септември 2014 г.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар