Националната галерия на Виктория в Мелбърн представя голяма изложба с творби на международно признатия скулптор Рон Муек - известен със изключителната реалистичност на произведнията си. Тази изложба включва дванадесет негови пластики, като четири от тях са нови. Това е най-голямата и мащабна изложба на Муек правена някога в Австралия.
Франсис Линдзи, заместник-директор на галерията, каза: "След драматичната си поява на международната арт сцена, Муек продължи да смайва публиката със своите реалистични, фигурални скулптури и сега заема уникално и важно място в областта на международното съвременното изкуство."
Скулптурите на Муек варират от дяволити изображения на детската невинност до проницателни наблюдения от сцената на живота: от раждане до юношество, средна и напреднала възраст и дори смърт. Много от тях са единични фигури, психологически портрети на емоционално напрежение и изолация.
Изложбата се сдобива от австралийски и международни колекции с акценти, между които са: "Маска II” („Mask II” ), 2001/02, "Човек в лодка" ("Man in a Boat"), 2002, "Стара жена в легло" ("Old Woman in Bed" ), 2000/02, "Дивак" ("Wild Man"), 2005, "Две жени" ("Two Women"), 2005, "В леглото" ("In Bed"), 2005 и благодарение на щедростта на частен колекционер от Съединените щати, творбата "Мъртъв баща" ("Dead Dad" ), 1996/97. В допълнение към тях има няколко нови творби, създадени специално за тази изложба.
В началото на кариерата си роденият в Мелбър - Муек ( р. 1958) изработвал кукли, обаче от 1997 г. насам е изцяло посветен на своите скулптури. През 1996 г. той е "открит" от британския рекламен експерт Чарлз Саатчи, който включи скулптурата "Мъртъв баща" в историята, правейки от изложбата на Муек през 1997 г. истинска сензация.
Муек бе представител на Австралия на Венецианското биенале през 2001, където привлече световно внимани с своята 4,5 метрова скулптура, "Клекнало момче" ("Crouching Boy"). От тогава той се превърна в едина от най-значимите фигури в света на съвременното изкуство.
В момента негови творби са притежание на колекциите на Художествената галерия на Нов Южен Уелс, Националната Галерия на Австралия, Националната Галерия на Виктория, Художествената Галерия в Куинсленд и Галерия МакКлиланд.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар