Първата ретроспективна изложба на графити артиста Банкси ще бъде открита в Лондон от 11 юни до 25 юли 2014, показвайки някой от най-познатите му произведения и такива, които не са излагани до сега.
Малцина знаят истинската самоличност на уличния художник Банкси, който превърна защитата на личността си във форма на изкуство. Произведенията на вече митичния британски графити артист достигат цени от 1 милион паунда на аукцион. Банкси се прочува, като започва да прави графити на улиците на родния си град – Бристол, а след това създава и платна с графити за комерсиална цел. Неговите изложби са по-скоро мащабни събития, организирани в складове, вместо в престижни галерии, но сега бивш сътрудник на Банкси е решил да промени това и да организира неофициална ретроспектива в галерията на Сотбис, Лондон.
Стив Лазаридис, който работи с Банкси като арт дилър до 2008 г., е събрал 70 произведения на артиста, които отразяват цялостното му творчество в изложба, на която ще бъдат продавани. Някои от графитите никога не са излагани публично и Сотбис се надяват, че многобройните фенове на Банкси ще дойдат да видят безплатната изложба, като привлекат вниманието и на колекционерите.
Всеки ще може да закупи произведение в тираж от 25 броя, на стойност от 50 паунда, а най-скъпото произведение е оценено на 500 хиляди паунда. Това може да се окаже добра инвестиция, защото цените на Банкси продължават да се качват. Стив Лазаридис споделя: „Някой от собствениците на произведенията платили 50 паунда за тях, след това ги продадоха за 1500 – това е огромна печалба за тях. После същите произведения се продаваха за по 5000 паунда и това продължи няколко години, докато цените им не достигнаха 50 000 паунда.”
От Сотбис уточняват, че нито едно от произведенията на Банкси не е графит отстранен от стена на сграда, след като в края на миналага година беше организиран скандален търг именно с такива произведения. Повече прочетете тук.
Голяма част от мълниеносното издигане на Банкси идва от поредица от нашумели акции, като тайно пускане на негови творби в галерии и музеи - включително Tate Britain. "Той направи цяла серия от интервенции в музеите", спомня си Лазаридис. "Идеята му беше, ако няма да покажат моята работа, тогава аз ще я поставя сам."
Banksus Militus Vandalus - плъх със спрей в стъклена кутия, за кратко бе закована към стената на Природонаучния музей все едно е част от експонатите. Това е едно от най-скъпите произведения в ретроспективата, с етикет 500 000 паунда, въпреки че Сотбис пазят мълчание за цените на произведенията, които участват.
Лазаридис нарича себе си " търговец на картини по случайност ", който е помогнал на Банкси да осъществи идеите си. Двамата се разделят преди повече от шест години, но Лазаридис не уточнява причините. "Ние просто се раздалечихме. Едно десетилетие е много дълго време да работиш заедно с някой. Харесва ми да работя с много нови артисти и да им подавам ръка, когато са в началото."
Въпреки, че те вече не си говорят, Лазаридис отказва да разкрие подробности около външния вид на Банкси или неговата личност. Но е достатъчно честен да признае, че Банкси не би одобрил тази изложба - „Все пак смятам, че някой все някога ще го направи, аз поне харесвам неговото изкуство и подбрах нещата специално за да отразят цялостното му развитие.”
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар