Германският художник Герхард Рихтер, чийто произведения се нареждат сред едни от най-скъпо продаваните, прилага ефективен метод за защита на произведенията си от фалшифициране. Той систематично номерира своите произведения, правейки фалшифицирането им трудно или дори невъзможно. Прочетете повече за произведенията на Герхард Рихтер тук.
Когато миналата година белгийска аукционна къща се е опитала да предложи картина на Герхард Рихтер, тя се свързва с архива на германския художник в Дрезден, за да се провери автентичността на творбата. Тя не е използвала нито услугите на познавачи, нито специални анализи, за да заключи, че картината е била фалшификат. Единственото, от което е имала нужда е бил поредният номер, изписан на гърба на картината. Рихтер е номерирал всичките си картини и скулптури последователно, така че когато от Архива му се опитват да се свържат произведението със съответния му номер, те установяват, че размерите не съвпадат и затова се е стигнало до заключението, че е фалшификат.
След като цените на съвременно изкуство се повишиха главоломно през последните две десетилетия, залозите за удостоверяване на автентичността стават още по-високи. Видни фондации на художници като Анди Уорхол, Джаксън Полък и Жан-Мишел Баския са преустановили атрибуирането на произведения, поради скъпи съдебни битки. Герхард Рихтер от друга страна се надява да се избегнат тези проблеми чрез каталогизиране на всичките му творби.
Герхард Рихтер започва да номерира своите картини и скулптури през 1962 г., след като се премества в тогавашната Западна Германия. Той определя като № 1 неговата картина „Тisch” (маса), отделяйки ясно произведенията, които е правил в ГДР (изключение е неговата серия "Елба" от 1957 г., която през 2002 г. влезе в списъка му на атрибуираните творби). Архивът на Герхард Рихтер е създаден в Дрезден през 2006 г. и е работил по шесттомния каталог резоне с номерирани произведения на Рихтер, публикувани от „Hatje Cantz”. Самият художник пише първоначалния каталог резоне през 1986 г., последван от още един през 1993 г.
В тези каталози от номерирани серии не са включени неговите рисунки, акварели и тиражи. Отделен каталог резоне с тези творби е бил публикуван през последните години. В момента той подготвя публикация на неговите "надрисувани фотографии", която се очаква да бъде завършена през 2015 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар