Първата изложба, която изследва връзката между изобразително изкуство и алхимия, е подредена в Кунстхалето на Дюселдорф. 250 произведения от античността до постмодернизма са събрани от колекции в САЩ, Великобритания, Франция, Мексико и Израел. Експозицията показва недвусмислено, че от времето на елините, през Ренесанса и Барока до модернизма и съвременното изкуство артистите са били силно увлечени от алхимията. Творци като Брьогел Старши, Лукас Кранах, Рембранд, Рубенс, Макс Ернст, Йозеф Бойз, Ив Клайн, Ребека Хорн и Аниш Капур работят върху „мистерията на трансформацията”. Техните произведения, посветени на темата, могат да се видят до средата на август.
До началото на ХVІІІ век алхимията е била практикувана тайно и подобни лаборатории не са били често срещано явление. Днес знаем, че големи имена като Нютон и Гьоте също са били увлечени от нея. Едва през Просвещението хората са започнали да гледат на алхимията като окултизъм, магьосничество и суеверие. Но с откриването на психоанализата в края на ХІХ и началото на ХХ век тя е получила нов тласък. Алхимията има особено влияние върху експресионизма, при който смесването на багрите, движението на мазките в различни посоки и включването на материали с неочаквани субстанции и текстура пресъздават вътрешния живот на съзнанието. По същия начин известният шотландски алхимик МакЛийн съветва учениците си да разтворят вещества в прозрачна колба и да я осветяват отдолу. „Наблюдавайте движението на цветните слоеве, превръщането на кристалите в течност, утаяването на някои материали, смесването на други. Медитирайте върху този процес и го пренесете върху вашия вътрешен свят” – обяснява МакЛийн.
Друг голям артист, Марсел Дюшан, прекарва голяма част от живота си, посветен на алхимията. Едно от най-известните му произведения, „Булката, съблечена гола от своите кандидати” или „Голямото стъкло”, изобразява любовта и сексуалното желание в мъжкото съзнание като реакции в алхимична лаборатория.
Изложбата е организирана от Музея Кунстплац в сътрудничество с изследователска група „Изкуството и знанието в Европа” в института Макс Планк в Берлин. Участват и експерти от Фондацията за Химично наследство във Филаделфия, която е осигурила и много от включените обекти. В експозицията са показани и десетки чудновати на вид растения, коренчета, вкаменелости и камъни, намерени в алхимичните лаборатории по света. Тя е съпътствана от интензивна програма с лекции и дискусии, посветени на връзката между изкуството и алхимията в различните епохи. „Алхимия на цвета” пък е темата, по която малките посетители са поканени да експериментират по време на изложбата.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар