Русия е европейски лидер по кражби в нейните музеи - за последните 15 години са откраднати творби на стойност над един милиард долара .
Министерство на културата започва създаване на федерална електронна система за регистриране и търсене на информация с темите на изкуството и културата от особена историческа, научна или художествена стойност и който ще бъде забранено да се изнасят от страната. В същия регистър ще се дава и подробна информация за всички откраднати, загубени или липсващи културни ценности, както и списък на руските колекционери, притежаващи голям брой произведения на изкуството.
Авторите на инициативата считат, че съществуването на такава система ще помогне за предотвратяване на митническите случаи на незаконен износ на стоки от Русия, включително и тези, които вече са извън своите предварителни колекции, с изгубени следи, подложени на фалшификация или унищожени. Подобни регистри ще са достъпни за Интерпол и западните колекционери и аукционни къщи, за да се застраховат срещу придобиването на крадени стоки.
Междувременно Русия, според статистиката на Интерпол, заема водеща позиция в Европа по кражби в музеите за продължение на последните 15 години. От там са били откраднати и продадени стотици произведения на изкуството, с обща стойност повече от един милиард долара. Най-известните от тези инциденти се случват през лятото на 2006 г., когато от изложба в Ермитажа изчезват 221 предмета. Ценните предмети са били изнасяни незабелязано през последните шест години с участието на кураторка в музея. Тя почина внезапно в началото на рутинната проверка през пролетта на тази година, при която бе разкрита липсата на експонатите - 221 експоната от отдела за руско ювелирно изкуство, оценени на 130 млн. рубли (близо 5 млн. долара). Ермитажът официално съобщи за липсата на ценните предмети в края на юли 2006.
Тогава московският антиквариат "Ортодокс антик" върна на Ермитажа сребърен потир с позлата. Ценният предмет бе предаден лично от директорката на антиквариата Галина Ойстрайх. Пред следствените органи тя разказа, че чашата й е била донесена през 2004 г. от мъж, който се представил за сътрудник на Московската патриаршия и заявил, че потирът е принадлежал на руския патриарх Алексий Първи. При оформянето на покупката антикварите записали паспортните данни на продавача на чашата, благодарение на което следователите успели да открият мъжа и да го разпитат. Резултатите от разпита и името на продавача обаче, са следствена тайна. В "Ортодокс антик" реставрирали потира и многократно го излагали на авторитетни художествени салони. По предварителни експертни оценки, в САЩ, например, чашата би могла да се изтъргува за около 100 хиляди долара.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар