Информационната агенция КРОСС предаде, че е починал заслужилият художник на Русия Павел Риженко, един от водещите майстори на Студиото на военни художници „Греков". Художникът е бил на 44 години, съобщи радио „Радонеж", позовавайки се на съобщението от Министерството на отбраната на Русия (отдел Култура).
„Неговата кончина е огромна, непоправима загуба за армейската култура и за цялото общество на художниците. Павел беше не само талантлив и активен човек, той беше душата на Студиото на военните художници, центъра на творческите и креативните идеи. Неговата работоспособност заедно с неравнодушието и активната му гражданска позиция бе поразяваща", каза началникът на управлението Антон Губанков.
„Неговите картини топлят душата, внушават вяра и надежда, че Русия ще се изправи в цял ръст, като онези богатири, които той е нарисувал, като, самият той беше един истински богатир", заяви в ефира на радиостанцията заслужилият художник на Русия Олег Молчанов.
Павел Риженко е роден през 1970 година в Калуга. През 1982 г. започва да учи в Московската художествена школа към Института „Суриков". След завършването й през 1990-та, започва да следва в Руската Академия за живопис, скулптура и архитектура. Учил е и в историческо- религиозно студио при проф. Иля Глазунов.
От 1990 година е преподавател в Руската Академия за живопис, скулптура и архитектура в катедрата „композиции". През 2007 г. става един от водещите майстори на диорамо-панорамното изкуство. През 2012 г. получава звание Заслужил художник на Руската Федерация.
Автор е на десетки монументални платна на тема руска история. В официалния си сайт, за картините си той е писал: „Надявам се, че моите картини ще събудят генетическата памет на моите съвременници, гордостта за родината си, а може би дори, ще помогнат на зрителите да намерят за себе си, единственият и правилният път за тях. И тогава, аз ще бъда щастлив от изпълнения си дълг".
Малко преди да си отиде, Павел дарява част от творбите си на Калужска област. През последните години от живота си, Риженко е създал множество мащабни живописни произведения, посветени на Куликовската битка, на Преподобни Сергий Радонежски, Първата световна война, епохата на император Николай II.
През годините на работа в Студиото, той е създал 6 мащабни диорами, като последната му творба е "Стояние на Угре", която е създадена за Калужката Свето-Тихонова пустиня, чието откриване е планирано за ноември 2014 година.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар