Лорд Джейкъб Ротшилд, член на известната британска банкова династия, получи медал за „изключителни постижения в областта на музеологията, изкуствоведските изследвания, филантропията, реставрацията и консервацията” от музея „Джон Пол Гети“. Това бе съобщено от изпълнителния директор на музея – прочутия изкуствовед Джеймс Куно. Втората годишна награда ще бъде връчена на гала вечер на 9 ноември в Лос Анджелис.
Лорд Ротшилд е поддръжник на изкуствата във Великобритания от висок ранг, след като председателства Съвета на благодетелите в Националната галерия в Лондон (1985 г. – 1991 г.), Националния фонд в памет на загиналите от войните (1992 г. – 1998 г.), както и Лотарийния фонд за наследство (1995 г. – 1998 г.). Той също така е служил като благодетел на института за изкуство „Курто” в Лондон, Държавен музей „Ермитаж” в Санкт Петербург, както и за Катарските музейни власти. През 1993 г., заедно с лорд Сейнсбъри от Престън на Кандовър, Ротшилд създава фондация „Бутринт” – благотворителна организация за изследване и опазване на древния град Бутринт в Албания.
„Никой не олицетворява идеалите на медала на „Гети“ повече от лорд Ротшилд”, споделя в изявление Джеймс Куно, добавяйки, че „Ротшилд е без съмнение най-влиятелният благодетел в сферата на изкуството в англоговорящия свят”. Куно подчертава, че наградата няма паричен еквивалент.
През последните две десетилетия, Ротшилд е председател на инвестиционните тръстове „RIT Capital Partners”, изиграли особено активна роля в съживяването на британското културно наследство. Кампаниите му включват превръщането на неокласическата сграда от XVIII век – Самърсет Хаус в Лондон, в център за обществени изкуства, както и развитието на „Waddesdon Manor” в Бъкинкгамшир, който е наследствен дом на династия Ротшилд в полза на нуждите на Националния тръст. През 2008 г. над 300,000 души са посетили имението.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар