Художниците могат да бъдат ексцентрични, но странностите на италианския ренесансов майстор Пиеро ди Козимо са легендарни. Твърди се, че се е ужасявал от гръмотевични бури и е имал пирофобия, поради което рядко готвил храната си, която се състояла предимно от твърдо сварени яйца, обикновено 50 на брой, докато загрявал грунда за творбите си. Той не чистил своето студио и не се грижил за дърветата в овощната си градина. Джорджо Вазари, ренесансовият биограф, описва живота на Пиер повече като на „животно, отколкото на човек“.
Въпреки това, Пиеро ди Козима е многостранен творец. Рисувайки предимно на дървени панели с безупречна детайлност, той изобразява религиозни сцени, както и митологични сцени. Много от творбите остават в църквите, за които са рисувани в централна Италия. Други, поръчани от видни семейства в ренесансова Флоренция в момента са в постоянните колекции на американски музеи.
В продължение на векове, Пиеро е засенчван от неговите по-известни съвременници, в частност от Ботичели, Леонардо и Микеланджело. Но догодина Националната галерия за изобразително изкуство във Вашингтон ще представи първата голяма ретроспективна изложба на Пиеро, която ще отвори на 1 февруари и ще продължи до 3 май 2015. Единствената друга изложба, посветена изцяло на неговото творчество се състояла през 1938 г. година в галерия Шефер в Ню Йорк и включва само седем картини, приписвани на него. Изложбата в Националната галерия, Вашингтон ще включва около 40 картини на Пиеро от американски и европейски музеи и италиански църкви.
Кураторката Елза Хиршауер споделя, че една от причините да почувства, че това е моментът за изложба на Пиеро е че, вече са достъпни по-сигурни технологии за транспорт, което прави транспортирането на чупливи произведения на изкуството по-безопасно. Налице са също така повече стипендии и проучвания за живота и творчеството на ренесансовия майстор.Той вече е добре представен в американските музеи, сред които музея Метрополитън, Националната галерия на САЩ и музея в Сарасота.
„Някои от произведенията са дошли в американски колекции по случайност, защото са били приписвани на други автори“, казва г-ца Хиршауер. Други са закупени от меценати като Самюел Крес, който имал интерес към голям диапазон от италианското изкуство и дарява три картини на Пиеро на Националната галерия.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар