Посетители от целия свят идват в „Тейт Бритън“, за да се насладят на Офелия, героинята на Шекспир от произведението „Хамлет”. Това е и най-продаваната картичка на Тейт за изминалата година.
Омайният образ на Офелия – любимата на Хамлет, представена в момента на своята смърт, потъваща във водата, е едно от най-познатите изображения в изкуството. Тя краси стените на Тейт в продължение на 117 години, привличайки милиони посетители, възхищаващи се на поразителната детайлност на произведението.
Но, когато картината прави своят публичен дебют в Кралската академия в Лондон през 1852 г., критиците са далеч от единодушни в признаването на нейните качества. „The Times” заявява, че „трябва да е имало нещо странно и извратено във въображението на автора, който изобразява Офелия в буренясала канавка, по този начин пренебрегвайки патоса и красотата на удавянето, вследствие на борбата за любов”. Дори Джон Ръскин, голям поддръжник на Миле, не е съвсем сигурен в качествата на произведението. Въпреки, че определя техниката на картината, като "изискана", той изразява сериозни съмнения относно решението Миле да нарисува пейзаж от Съри.
Картината обаче, се радва на нещо като култ в Далечния изток, след като през 1906 г. бива увековечена, като „произведение на красотата” в романа на известния японски писател Насуме Сосеки. Когато през 2008 г. картината с Офелия пътува до Токио, като част от изложба на Миле, японците решават да не използват образа на Офелия за рекламни плакати, от страх, че нейната романтична енергия ще вдъхнови младите жени да посегнат на собствения си живот.
На 10 декември 1851 г. „Офелия“ е била откупена на стойност 300 гвинеи от търговеца на картини Хенри Фарер. Той я продава на запаления колекционер на прерафаелити, известен като г-н Уиндус, който през 1862 г. също я продава, за 748 гвинеи. Творбата на Миле продължава да увеличава стойността си с феноменални темпове и досега. Миналата година, произведението на Миле, „Сестри”, бе продадено за рекордните 2,300,000 британски лири. Към настоящия момент, експерти оценяват „Офелия“ на стойност от поне 30,000,000 британски лири.
Изненадващ, но неподозиран факт за мнозина е, че студиото на Миле, в което произведението „Офелия” е създадено, може да бъде видяно и днес от посетителите на Лондон. То се намира на втория етаж на ул. „Гоуър” № 7 (7 Gower Street), точно зад ъгъла на Британския музей. Синя табелка идентифицира сградата, като мястото, където през 1848 г. е било основано братството на прерафаелитите. Въпреки това, до нас са достигнали малко артефакти, изиграли ключова роля в създаването на любимото произведение на Великобритания. В сградата в момента се помещава петролна компания. Известната вана сега е заменена от фотокопирна машина.
„Офелия” от Джон Евърет е отново част от постоянната изложба на музея „Тейт Бритън“ в Лондон, и може да бъде видяна от посетителите му всеки ден. Входът е безплатен.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар