В продължение на година Националният музей на Тайван (НМТ) организира дълга поредица от изложби „Четирима велики майстори на династията Мин”, които привличат още по-големи тълпи от обичайното. Повече от 12,000 посетители всеки ден са прекрачили прага на музейния комплекс в предградията на Тайпе, което прави НМТ най-посещаваният музей в Азия.
Четирите изложби, представящи по един художник, са започнали през януари и ще продължат до края на декември тази година. В тях могат да бъдат видяни произведения на Шен Джоу, Уен Дзенмин, Тан Ин и Ки Уин, които се смятат за едни от най-големите художници на династията Мин, управлявала между 1368 г. и 1644 г. – период, смятан за връх в китайската цивилизация.
Кураторите са съставили експозицията от фондовете на музея, които включват хиляди картини, притежавани някога от император Кианлон (1711 г. – 1799 г.), един от най-страстните колекционери в историята на изкуството. За могъщия владетел от династия Кин е било известно, че е притежавал екип от съветници, които са имали ключово значение за формирането на неговия вкус, както и за определянето на стандарти, които остават високи за китайската култура и днес.
През годините Тайван е много внимателен по отношение на изпращането на своите съкровища в чужбина. Миналата година служители на Министерството на културата в Тайпе отказаха искането на британските музеи „да заемат произведения на изкуството от НМТ поради опасенията, че особеностите на правните норми на Обединеното кралство биха могли да позволят на Китай да се възползва и да си върне произведенията.“
Въпреки това, това лято Тайван отпусна нефритена скулптура от династията Кин, която е едно от най-известните произведения на НМТ, за да бъде изложена в Националния музей на Токио. Това беше първият път, в който такъв артефакт се отпусна на азиатска страна, и стана възможно само защото Япония наскоро поде политика на антиизземване на изкуство. Рекордните 150,000 посетители видяха експозицията в краткия период от 24 юни до 7 юли, в който тя бе изложена.
По-голямата част от колекцията на НМТ, която се състои от около 1 милион артефакта, идва от Забранения град в Пекин – някогашен дом на китайските императори. С настъпването на комунистическата победа на континента през 1949 г., отстъпващата партия Гоминдан изпраща до Тайван кораби, натоварени с произведения на изкуството.
Въпреки, че Китай е отпускал на Тайван творби за музейни изложби през последните няколко години, политическите сили в Тайпе отказват произведения да бъдат изпращани в континентален Китай. По този начин, благодарение на китайските туристи, които желаят да видят съкровищата, които някога са притежавали, броят на посетителите на НМТ се е увеличил от 2.5 милиона през 2009 г. до 4.5 милиона през 2013 г.
В момента, в Националния музей на Тайпе е представена изложба на Тан Уин, продължаваща до 29 септември. Последната експозиция, посветена на „Четиримата велики художници“, ще бъдe посветена на Ки Уин. Тя ще отвори врати на 4 октомври и ще продължи до 29 декември 2014 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар