Изложба в Датската национална галерия в Копенхаген, известна като “Statens Museum for Kunst”, ни представя вилнеещи бикове, ужасяващи екзекуции и силна доза хаплива сатира. Музеят представя любопитна графична експозиция, изследваща как френският художник Едуар Мане е вдъхновен от Франциско де Гоя. Прочетете повече информация за Франциско Гоя тук.
Графиките се фокусират върху видимото въздействие, което Франсиско де Гоя (1746 г. – 1828 г.) оказва на Едуар Мане (1832 г. – 1883 г.), както и върху общия им интерес към войната, бикоборството и сатирата. Прочетете повече за Мане тук. Всеки от тях, по свой начин, се превръща в смел иноватор в историята на изкуството. Гоя е вдъхновен от вярата си в идеалите на епохата на Просвещението. Със своето изкуство, Мане цели да представи реалистична интерпретация на „модерния свят”. Почти един век разделя двамата художници, работещи срещу течението на преобладаващите художествени тенденции на своето време.
Екзекуции и кориди. Нито Мане, нито Гоя, се поколебават да изобразят наистина ужасяващи сцени. Това е очевидно, например в изображенията на жестоки екзекуции и представянето на бикоборството като театър. Двамата творци са очаровани от силите, които се отприщват на арената.
Бикоборството като насилие. Бикоборството може да се разглежда, като един вид театър на насилието, където смелостта, малтретирането на животни, елегантните увъртания и палячовщината са представени парадно пред нас. Това е едно грандиозно шоу, което включва подредени сцени на насилие и планиране на смъртта, и е поставено, за да провокира желанието ни за зрелище.
Жлъчна сатира. Мане и Гоя споделят и склонност към сарказъм. Със своите портрети и язвителни карикатури, те безмилостно порицават обществото – от най-високото до най-ниското му стъпало. От стари жени със суетни дъщери, до карнавални фигури, проститутки, и дори президента на Френската република.
Велики произведения върху хартия. Повечето от творбите в изложбата идват от Кралската колекция за графично изкуство на Дания. Колекцията съдържа повече от 240,000 произведения и обхваща широка гама от изкуството – от картини от XV век до модернистични творби и произведения на най-нови и съвременни художници.
Експозицията ще може да бъде видяна до 18 януари 2015 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар