Съвсем скоро посетителите в Лондон и Манчестър ще се радват на нова културна атракция – говорещи скулптури. Това е една нова инициатива, подета от „Sing London”, неправителствена организация, занимаваща се с изкуство и култура, чиито проекти имат за цел да повдигнат духа на обществото. Предишни проекти на организацията включват изпълване на улиците на Лондон с пиана и пинг-понг маси. В този проект бяха поставени над 1000 маси за пинг-понг из цяла Англия.
Колет Хилър, художествен директор на „Sing London”, споделя: „Повечето от нас едва ли забелязват статуите, които ни заобикалят. Проектът „Говорещи скулптури” има за цел да промени това. Те може и да са направени от камък, но вече гласовете им ще бъдат освободени. Имаме честта да работим с екип от изтъкнати писатели и актьори, които ще се поставят на мястото на монументите”.
Британската библиотека обяви, че и статуята на Исаак Нютон от Едуардо Паолози, поставена на пиаца пред библиотеката, също ще бъде част от инициативата. През следващите години, посетители и минувачи ще могат да докоснат своите телефони до специално обозначено за целта място, разположено в близост до скулптурата, и ще „получават обаждане” от известния учен. В инициативата ще бъдат включени 35 различни скулптури в Лондон и Манчестър, на които ще бъде „вдъхнат живот”, благодарение на гласовете на прочути актьори и общественици, като Патрик Стюард, Джеръми Паксман и Прунела Скейълс.
Известният писател Тимбърлейк Уертънбейкър е написал монолога на Нютон, който е анимиран от актьора Саймън Ръсел Бийл. Уертънбейкър споделя: „За мен проблемът със скулптурите е, че винаги можете да отидете до тях, да се разхождате около тях, но те никога не говорят. Толкова се радвам, че това най-накрая ще се промени и те ще проговорят”. От своя страна, актьорът Саймън Ръсел Бийл казва: „Аз използвам Британската библиотека много и Нютон винаги ме е очаровал. Той е притежавал труден характер, но е променил света. За мен е чест да го озвучавам”.
Сред скулптурите, които предстои да бъдат озвучени, са: паметникът на незнайния войн на станция „Падингтън”; паметникът на Джон Уилкис; Шерлок Хоумс на „Бейкърс стрийт“; скулптурата на Линкълн в Манчестър; паметникът на Л. С. Лоури; Кралица Виктория в Парка „Пикадили“ в Манчестър, както и много други.
Бронзовата скулптура на Нютон, създадена от Паолози през 1995 г., е вдъхновена от монотипията на Уилиям Блейк, и изобразява учения в процес на изследване на необятността на Вселената. Паметникът е дарен на Библиотеката от Фондацията за спорт и изкуства на Великобритания.
Проектът „Говорещи скулптури” ще бъде оценяван от университета в Лестър. Резултатите от научните изследвания по него ще бъдат със свободен достъп, предоставен от музеи и културни институции.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар