НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Музеят Grand Palais в Париж представя изложба, посветена на Кацушика Хокусай – един от най-известните японски художници (12.09.2014)

Музеят Grand Palais в Париж представя изложба, посветена на Кацушика Хокусай, един от най-известните японски творци – гравьор и автор на укийо-е от периода Едо. Експозицията във френската столица ще представи над 100 творби на японския художник, чието творчество оказва изключително силно влияние върху европейското изкуство от XX век. Куратор на изложбата е Seiji Nagata – специалист по творчеството на Хокусай и директор на Katsushika Hokusai Museum of Art в сътрудничество с Laure Dalon, заместник директор на Reunion des Musées Nationaux - Grand Palais.

Богатото творчество на Хокусай наброява над 30 000 оригинални графични отпечатъка, живописи, скици и илюстрации, но той се прочува както в Япония, така и по света най-вече със своите пейзажи. Най-известна става неговата поредица печатни графики „Тридесет и шест изгледа към Фуджи“, включваща неговия шедьовър „Голямата вълна при Канагава“. Макар и по-ранните му работи да са значими, именно с тази поредица той получава широко признание.

Хокусай е роден на 23 септември 1760г. в занаятчийско семейство в района Кацушика на град Едо (днес Токио), столицата на шогуните Токугава.

На 14 години той става чирак на гравьор на дърво, при когото работи до осемнадесетата си година. След това е приет в ателието на Кацукава Шуншо, автор на укийо-е – характерен японски жанр рисунки и печатни графики. Основен сюжет в укийо-е на художници като Шуншо са портрети на придворни и актьори от театъра кабуки, популярен в японските градове по това време. Хокусай публикува първите си печатни графики – поредица рисунки на актьори от кабуки, през 1779 година.

След смъртта на Шуншо през 1793 година Хокусай започва да изучава други стилове в изкуството, включително китайски и европейски, с които се запознава чрез френски и нидерландски гравюри, които успява да придобие. Малко по-късно той е изгонен от школата Кацукава от Шунко, водещия ученик на Шуншо, може би заради това, че посещава и конкурентната школа Кано.

С напускането на Кацукава Хокусай променя и сюжетите на своите работи, отказвайки се от портретите на придворни и актьори, традиционната тематика на укийо-е. Вместо това той се насочва към пейзажа и изображения на всекидневния живот на хората от всички обществени слоеве. Тази промяна се оказва решаваща за развитието на укийо-е и на кариерата на самия Хокусай.

До самия край на 18 век Хокусай продължава да развива своя стил на укийо-е с непортретна тематика. По това време той започва да набира и собствени ученици, като до края на живота си обучава общо около 50 художници. Верни последователи на школата на Хокусай са художниците Китагава Утамаро и Хирошиге.

Изложбата “Hokusai (1760-1849)” ще бъде открита на 1 октомври в музея Grand Palais, Париж, и ще продължи до 18 януари 2015 г.

elevator shoes
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!