НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Бавен, но убедителен възход в продажбите на китайско изкуство регистрираха аукционните къщи по време на Asia Week в Ню Йорк (23.09.2014)

Миналата седмица две китайски порцеланови вази достигнаха цена от 1,2 млн. долара, друга, висока почти 18 см – 2,3 млн. долара, а бронзова статуя на Буда беше продадена за 495 000 долара, надминавайки значително предварителните оценки на експертите. Тези резултати бяха постигнати по време на Asia Week в Ню Йорк, където китайски дилъри и колекционери яростно наддават, за да се сдобият с част от изключително богатото културно наследство на азиатските страни.

Очаква се търговете на Sotheby's, Bonhams и Doyle New York да съберат общо 95 млн. долара. Китайският пазар на изкуство възвръща силите си, след като продажбите се сринаха с 43% до 6,6 млрд. долара през 2012 г. Публичните търгове на китайски произведения на изкуството в световен мащаб събраха общо 8,5 млрд. долара през 2013 г. Сумата е с 29% по-висока от тази за предходната година.

“Пазарът значително се подобри, но растежът е много по-бавен. Няма да видите нещата, на които станахме свидетели през 2010-2011 г.“, твърди Клер МакАндрю – един от съставителите на доклада “Global Chinese Art Auction Market Report 2013”, изготвен за Artnet.

Експанзията на китайския пазар на изкуство е придружена от разпространението на фалшификати, закъснели плащания или пълна липса на такива. Тези проблеми обезкуражават новите купувачи и разклащат доверието в китайските аукционни къщи.

Картините и калиграфията представляват най-голямата пазарна ниша в Китай. На тях се падат 66% от сделките. Антиките и произведенията на изкуството са вторият най-голям сектор, който представлява 20 на сто от продажбите в Китай през 2013 г.

Най-скъпото китайско произведение на изкуството, продадено на търг през 2013 г., е позлатена бронзова фигурка на Буда, която достигна 30,5 млн. долара по време на търг на Sotheby's.

"Средната класа няма да започне да купува изкуство в Китай, освен ако не се довери на пазара и ако цените отговарят на стойността. Купувачите са станали по-бдителни по отношение на произхода и са резервирани към произведенията, които са оценени свръх високо. Отчасти тази предпазливост несъмнено е свързана с фалшификатите, появяващи се на пазара “, твърди Клер МакАндрю. Признаците за селективно купуване личат и по време на търговете, които се проведоха в Ню Йорк миналата седмица.

.
.
.
.
A pair of Chinese porcelain vases, which were estimated at $10,000 to $15,000
A pair of Chinese porcelain vases, which were estimated at $10,000 to $15,000
A Qianlong-era vase fetched $24.7 million at Skinner, Inc. auction in Boston this week. It had been estimated at $150,000 to $250,000.
A Qianlong-era vase fetched $24.7 million at Skinner, Inc. auction in Boston this week. It had been estimated at $150,000 to $250,000.
Sanyu, Goldfish, 2001, sold for US$8,681,410, Courtesy of Sotheby's Hong Kong
Sanyu, Goldfish, 2001, sold for US$8,681,410, Courtesy of Sotheby's Hong Kong
A Yongle-period gilt-bronze figure of a seated Buddha. Sold for $30.5 million
A Yongle-period gilt-bronze figure of a seated Buddha. Sold for $30.5 million
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!