Огромен комплекс от паметници около праисторическия обект на Великобритания Стоунхендж е бил разкрит с помощта на високотехнологично подземно сканиране. Мистериозният кръг от камъни, разположен в равнината Сейлсбъри, югозападна Англия, е един от най-емблематичните древни обекти в Европа и дълго време се смяташе, че е самостоятелен обект. С висока разделителна способност на сканиране от 12 кв. км. площ и дълбочина от три метра под земята е било разкрито, че всъщност Стоунхендж е заобиколен от 17 съседни на него светилища.
"Вероятно заедно с пирамидите, Стоунхендж е най-емблематичния археологически паметник на планетата", споделя ръководителят на проекта професор Винсент Гафни. "По-голямата част от района около Стоунхендж е непозната и неизследвана земя за нас. Тя никога не е била проучвана и всичко, което мисля за Стоунхендж е възоснова на това, което ние не знаем за него. Това ще промени начина, по който гледаме на Стоунхендж. Това не е просто поредната находка, а фундаментална стъпка в начина, по който го разбираме”.
Изследването е продължило 4 години, като археолозите са използвали магнитометри, високотехнологични метални детектори, проникващ в земята радар, електромагнитни сензори и триизмерни лазерни скенери.
Разкрити са находки, датиращи от преди 6000 години, сред които доказателства за наличието на 17 неизвестни досега дървени или каменни структури, както и десетки надгробни могили. Те включват гигантски ями, някои от които образуват астрономически подреждания. Намиращата се в близост „Дарингтън уол”, която има обиколка почти 1,5 км., някога е била оградена с до 60 каменни пилона, някои с височина до три метра, сочат данни от сканиранията. Открити са и множество надгробни могили, включително и една могила, дълга 33 м., в която е имало признаци за наличието на гигантска дървена сграда.
Предполага се, че това е било мястото на сложни ритуали, свързани с мъртвите, включително премахване на плът и крайници. „Този проект показа, че областта около Стоунхендж е изпълнена с неизвестни до сега археологически находки, както и че използването на новите технологии може да трансформира начина, по който археолозите, както и по-широката общественост разбират едно от най-добре проучените места на Земята”, споделя Гафни. „Разкрити са нови видове паметници, които преди това не са били забелязвани от археолозите.”, добавя още той.
Стоунхендж, който е в Списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО, е един от най-впечатляващите праисторически мегалитни паметници на Земята, поради своя размер, концентричен план и архитектурна прецизност. Повече информация за Стоунхендж можете да намерите тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар