Музеят „Метрополитън” в Ню Йорк представя изложба с впечатляващи артефакти от древна Асирия. По време на своя разцвет (VIII – VII век пр.н.е.) асирийската империя е доминираща сила в древния Близък изток и най-голямата, която светът някога е виждал. Тя се е разпростирала от Асирия (днешен северен Ирак) до Средиземно море.
С разширяването на Асирия, финикийските градове-държави на Левант, разположени на несигурно място по протежение на крайната граница на асирийската територия, били принудени да се разширят и да засилят своите морски търговски мрежи на запад. Търговските връзки, които били установени по северното крайбрежие на Африка и южното крайбрежие на Европа до Гибралтарския проток, както и отвъд – към Атлантическия океан, са се превърнали в източник на размяна на суровини, луксозни стоки, образи и идеи между Близкия изток и Средиземноморието. Повече информация за други изложби в Метрополитън можете да намерите тук.
С помощта на 260 произведения на изкуството, взети назаем от големите колекции в Западна Европа, Кавказ, Близкия изток, Северна Африка и САЩ, тази историческа изложба изследва дълбоките корени на взаимодействие между древния Близък изток и земите по протежението на брега на Средиземно море, както и тяхното въздействие върху художествените традиции, които се развиват в региона. В експозицията са направени паралели с произведения от постоянната колекция от фондовете на Отдела за Близкоизточно изкуство на музея „Метрополитън“. Повече информация за тази колекция можете да намерите тук.
Изложбата е организирана около три основни теми: разширяването на Асирия по суша от Северна Месопотамия на запад чрез военни завоевания в началото на I-вото хилядолетие пр.н.е.; Финикийското разширяване по море чрез развитието на търговските взаимоотношения и създаването на колонии; и приемането и адаптирането към близкоизточните образи и техники, използвани от занаятчиите от Западното Средиземноморие.
Показани са творби, които представят смяната на властта във Вавилон, след разграбването на Ниневия (асирийската столица) през 612 г. пр.н.е. Направени са съпоставки със съответните пасажи в Библията, епосите на Омир, както и с други текстове, които се отнасят до хора, места, обичаи, както и до самите събития, представени в експозицията.
Изложбата ще продължи до 4 януари 2015 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар