НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
За пръв път московска изложба е съставена от вещи от колекцията на музея Виктория и Алберт (03.10.2014)

В рамките  на годината на обмен на изкуство между Русия и Великобритания в държавния музей за изобразително изкуство „А С Пушкин“ от 5 октомври до 30 ноември ще се проведе изложбата „Британски дизайн: от Уилям Морис до цифровата революция“, която представлява своевременен диалог на дизайнерското изкуство от 19 и 21 век. В експозицията ще бъдат представени 12 експоната на знаменити художници и дизайнери от 19 век от колекцията на музея „Виктория и Алберт и 20 творби на съвременни дизайнери.

Смята се, че понятието „дизайн“ е възникнало в епохата на промишлената революция през 19-ти век с участието на Уилям Морис (1834-1896), който въпреки че подкрепял ръчното производство, смятал, че изкуството не трябва да бъде предмет на лукса, а да е около човека в ежедневието му. Неговите мебели, текстил и тапети с разпознаваеми флористически мотиви до сега се произвеждат от водещи британски марки.

Съвременникът на Уилям Морис - Кристофер Дресер (1834-1904), който също е привърженик на идеята за „изкуство за всеки“ се превърнал в първия успешен търговски промишлен дизайнер. Геометричните форми на неговата колекция от минималистични сребърни прибори превъзхождали дори школата на Баухауз. А известният стол Камердинер на Чарлз Рени - Макинтош отдавна се е превърнал в класика във функционалното модерно.

Московската изложба е съставена от вещи от колекцията на музея Виктория и Алберт в Лондон. Музеят на Виктория и Алберт се намира в централната част на Лондон. През 2013 г. е 20-ият най-посещаван музей в света с близо 3,3 млн. посетители.  Той е най-големият в света музей за декоративно-приложни изкуства и дизайн с постоянна колекция от над 4,5 милиона експоната. Кураторите са решили да поставят оригиналните произведения на Морис, Макинтош, Дресер и Артур Макмердо (1851-1942) паралелно с творбите на водещи британски съвременни дизайнери, мултимедийни художници, моделиери и архитекти, които са създадени с помощта на най-съвременните цифрови технологии и компютърно моделиране.

Предметите, вдъхновени от природните форми, свръхточните геометрически модели от метал, стъкло и полимер, 3D маппинга  на Заха Хадид, Том Диксън, Дейвид Квайол, Джефри Мен, Едвард Барбер, Джей Осгерби, Майкъл Идън се разглеждат като продължение на революционните идеи на пионерите на британския дизайн. Освен всичко останало, зрителите ще могат да видят и видеопроект на Кристофър Пирсъня, взимащ за основа известна картина на Уилям Морис с помощта на компютърна анимация; видеопроекции директно върху повърхността на стената създава цифрови тапети.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!