Японското изкуство има ключова роля за развитието на европейския модернизъм. Почти всички велики майстори от Мане, Дега, Сезан и Моне до Гоген, Ван Гог и Бонар са очаровани и вдъхновени от японските картинни мотиви и стилистични похвати. Големият интерес на европейските художници към японското изкуство е очевиден в много отношения: в своите произведения те рисуват както артефакти, така и стоки, внасяни от Япония, избират подходящи японски художествени обекти, за да изобразят собствената си европейска среда и дори включват формалния език на японската цветна гравюра върху дърво.
Музеят „Фолкванг“ притежава колекция от японски артефакти, събирана още през първите години от своето съществуване. В момента, той представя пред своите посетители обширна изложба на тази завладяваща глава от историята на изкуството за първи път от повече от 20 години. Тя се фокусира върху периода 1860 г. - 1910 г. - ранната фаза и разцвета на възприемането на японското изкуство във Франция, или т. нар. „японизъм”. Изложбата представя основните произведения на най-важните художници от онова време от международни музеи и частни колекции, заедно с цветни гравюри на дърво и артефакти от японски майстори.
Когато Япония, след като се изолира почти напълно от външния свят в продължение на повече от 200 години, възобновява своите пристанища през 1854 г., започва период на енергична търговия и обмен на информация със Запада. Това предизвиква ентусиазъм в страната и във всички неща, свързани с нея, особено във Франция. Първоначално обединяваща малък кръг от хора на изкуството и писатели, тази страст към почти непознатата страна бързо обхваща буржоазията, което превръща японизмът в една от водещите тенденции в началото на 20 век.
Художникът Джеймс Тисот е сред първите японски ентусиасти от втората половина на ХIХ век, или т.нар. „японисти”. След 1867 г., когато Япония за първи път представя своята култура в Париж на Световното изложение, интересът към продуктите на тази загадъчна страна се разпространява бързо и скоро достига до буржоазията. „Модерните” хора по онова време украсявали домовете си с японски обекти - порцеланови вази, скулптури, сгъваеми паравани и други подобни.
Изложбата ще може да бъде видяна до 18 януари 2015 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар