НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Някои от най-дръзките и необичайни кражби на изкуство (10.10.2014)

Една от най-смелите кражби в историята е похитената от Лувъра знаменита картина на великия майстор Леонардо да Винчи –„Мона Лиза“. Това се случило през 1911 година. Винченцо Перуджиа работил в Лувъра като стъклар. Веднъж той забелязал, че никой не  я охранява и не могъл да се удържи от изкушението, да я открадне. Винченцо тръгнал направо към картината, смъкнал я от стената, по стълбите се избавил от рамката, а след това скрил Джокондата в палтото си и напуснал музея все едно нищо не се е случило. Цели две години тоя я държал в своята парижка квартира в куфар с двойно дъно. Успели да го хванат, едва след като се опитал да продаде крадената картина в Италия.

„Викът“ на Едуард Мунк е една от най-разпознаваемите картини в света. Тя стои близо до известната „Мона Лиза“ и също е ставала жертва на дръзки грабители. Мунк (1863-1944) за целия си живот е нарисувал няколко версии на този известен портрет. През 2004 година двама въоръжени мъже в маски нахлули в музея на Мунк в Осло и заплашвайки с бой охранителя, грабнали картината „Викът“ и избягали от музея. Неочаквано обаче, картина се появила, но при какви обстоятелства не се споменава. Повече за Мунк прочетете тук.

Блестящите обувки от червен атлас, в които Дороти (Джуди Гарланд) се разхожда в знаменития филм от 1939 година „Вълшебникът от Оз“ са оценени на 2 милиона долара. Този чифт обувки (един от четирите обувки на вещицата) е можело да бъде видян в музея „Джуди Гарланд“ в Гранд Рапидс, в щата Мичиган.  През 2005 година обаче, обувките просто се изпарили. Никой нито видял, нито можел да каже как са изчезнали. И въпреки, че следователите имали двама заподозрени, кражбата така и останала неразкрита.

Другата потресаваща кражба била на произведения на изкуството от музея на Изабел Стюарт Гарнър в Бостън. Рембранд, Вермер, Дега, Моне – безценните картини изчезнали като камък във вода. На 18 март 1990 година рано сутринта двама мъже, преоблечени като полицаи влизат в музея в Бостън. Те са знаели, че музеят не се охранявал достатъчно добре. Крадците без усилия завързали двамата неопитни охранители и им запушили устите. А след това, повече от час (по-точно 81 минути) избирали картините, които да вземат със себе си. Най-ценната от откраднатите картини е „Концерт“ на Вермер, която е една от 36-те известни произведения на холандския майстор и се оценява на 250 милиона долара. Наглите крадци откраднали 13 картини на стойност не по-малка от петстотин милиона щатски долара. Какво се е случило с картините и къде се намират, в момента е неизвестно.

Друг случай е този със солницата Saliere, направена през 16 век от Бенвенуто Челини – италиански скулптор и ювелир – по поръчка на френския крал Франциск I. По мнение на експертите нейната пазарна цена е 65 милиона долара. През нощта на 10 срещу 11 май 2003 година в хода на реконструкцията на фасадата на музея Saliere изчезва. Както се оказало по-късно, крадеца е техникът на музея – Робърт Манга. Музеят предложил възнаграждение 70 хиляди евро за помощ в търсенето на Saliere, но солницата се намерила едва след 3 години, заровена в метална кутийка в гора в Австрия. Извършилият кражбата Робърт Манг твърдял, че той просто е искал да докаже неефективността на системата за безопасност в музея, но съдът не повярвал и го изпратил зад решетките за четири години.

Да откраднеш 1360 килограмова камбана от будистки манастир – ето това е истинска дързост. Кражбата се случила в град Такома, в щата Вашингтон. Местната полиция достигнала до заключението, че ако крадците не са били супергерои, притежаващи неземна сила, то по време на кражбата е трябвало да използват минимум мотокар и камион и все някой е трябвало да ги чуе. Обитателите на манастира не успели да оценят стойността на похитеното имущество, но за тях камбаната, направена във Виетнам, била безценна. Камбаната е намерена едва 3 години по-късно, когато някой се опитал да я продаде за скрап. Бъдещият купувач се обадил директно в полицията и така успели да хванат крадците.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!