Над 60 скъпоценни предмети от частна колекция, собственост на шейх Хамад бин Абдула Ал-Тани е представена в музея „Метрополитън“ в Ню Йорк. „Съкровища от Индия: Скъпоценности от колекцията на Ал-Тани” представя поглед към променящите се стилове в ювелирното изкуство на Индия, от епохата на Моголската империя (1526 г. - 1858 г.) до началото на ХХ век. Акцентът в изложбата е поставен върху по-късните обмени със Запада. Тя е показана в рамките на Ислямски художествени галерии в музея „Метрополитън“, и се намира в непосредствена близост до собствена колекция от произведения, датиращи от епохата на Моголската династия в Индия.
Директорът на музея „Метрополитън“, Томас Кебмъл, сподели: „За нас е удоволствие да представим на обществеността тази селекция от творби, представляваща няколковековни традиции и майсторство в обработката на скъпоценни камъни – от работилниците в моголска Индия до ателиетата на Париж”. Шейх Хамад бин Абдула Ал-Тани (1896 г. – 1948 г.) е е втория син на емира на Катар, както и баща на петия емир на Катар – шейх Кхалифа бин Хамад Ал-Тани.
Изложбата включва исторически творби от моголския период от XVII век, както и от различни дворове и центрове на XVIII и XIX век, включително Хайдерабад. Сред произведенията е и група творби, датиращи от края на XIX и XX век, направени за индийските махараджи от „Картие” и други западни фирми, както и съвременни произведения, вдъхновени от традиционни индийски форми.
Изложени са също и няколко антични камъка, включени в модерни бижута, създадени от Картие, бижута на дизайнера Пол Ириб и др. Предоставена е контекстуална информация чрез исторически фотографии и портрети на индийски кралски особи, носещи накити, подобни на тези, представени в експозицията.
Изложбата се осъществява благодарение на бижутерската фирма „Картие”. Тя ще може да бъде видяна до 25 януари 2015 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар