НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Турски музеи се отказаха да предоставят творби на изложба в Метрополитън (11.11.2014)
Музеят „Метрополитън“ организира изложба, посветена на селджукското изкуство. Тази средновековна ислямска империя се простирала в Средна Азия и огромна част от съвременна Анатолия. Оказва се обаче, че на нея няма да присъстват турски експонати. Експертите се опасяват, че на изложбата в Ню Йорк няма да има и произведения от колекции от Иран и Русия. Ню Йоркският музей може без съмнения да организира изложба на основата на материали от европейски и американски колекции, но както музеят, така и Турция могат да изпуснат много переспективни възможности.

През последните пет години Турция е подала редица искове за реституиране на произведения на изкуството, които счита за „откраднати“; част от тях се намират в колекции на музеи във Великобритания, други страни от Европа, както и в САЩ. Прочетете повече тук. Въпреки измененията в ръководството на Министерството на културата в Турция и различни музеи в страната, Метрополитън не прави официално допитване за предоставените експонати след първите остри дискусии с Анкара. Позицията на Турция може да стане по-сдържана. В заявление на Министерството на културата на Турция се заявява, че те са отворени за преговори с Метрополитън и се отбелязва, че проблемът бил „неудобен за двете страни“. Музеят отказва да отговаря на въпроси за изложбата или състоянието на турските претенции за реституция.

Според учените, периодът на селджукската империя от средата на 11 век до началото на 14 век е известен с взаимодействието и смесването на арбаското, персийското и турското изкуство. При липса на турски експонати и малко вероятното наличие на ирански творби, освен ако внезапно не се подобрят отношенията между Вашингтон и Техеран, музеят ще се наложи да използва само картини от британски и други европейски институции.

Поради различни пречки пред изложбата, засега тя е насрочена за началото на 2016 година. Сред музеите, към които се обръщат с молба да предоставят експонати от ислямските си колекции, са различни европейски институции, от Британския музей до копенхагенската колекция на Давид. Музеят Виктория и Алберт в Лондон и Берлинският музей за ислямско изкуство също биха могли да станат източник на експонати.

През 2011 година делегация начело с Мурат Суслу, тогава генерален директор по въпросите на културното наследство на Турция и музеите, отправя искане към Ню Йорк да се предостави информация за 18 експоната от колекцията на Метрополитън. Исканията на Суслу поразили ръководството на музея. Бившият министър на културата Ертугрул Гюнай продължава политиката да предявява искове за реституция на артефакти от западните музеи.

Тези спорове не отговарят на интересите нито на западните музеи, нито на турското правителство, което е загрижено за своето османско и ислямско наследство. Едно посветено лице, свързано със селджукското изкуство в Истанбул, нарича ембаргото на предоставените експонати от музеите „непоправима загуба, тъй като те биха могли да представят своята държава, история и култура“  в едно от най-престижните  в света места за провеждане на изложби. Един британски учен споделя по повод споровете за реституцията: “Това наистина е много тъжно. Не разбирам защо част от тези експонати  не бъде изложена“. Може да си спомним как през 2005 година  Кралската художествена академия организира изложбата „Turks” в Лондон - пътешествие в продължение на хиляди години, на което бяха представени множество турски експонати от истанбулския дворец Топкапъ  сарай и други музеи.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!