Всички тези творби експериментират с ефектите на пространството и движенията върху нашето виждане и възприятия. Повече информация за Елиасон можете да намерите тук.
Новите скулптури „Твоята увереност”, „Твоят инстинкт”, „Твоята интуиция”, „Твоето състрадание” и „Твоят оптимизъм” функционират като малки машини за гледане, чиито ефекти зависят от това как светлината пада, както и от позицията и движението на посетителите. Те се състоят от шест стъкла, поставени едно зад друго в метална рамка. Всеки един от дисковете е с различен цвят и сферични отвори, с различен цвят, вариращи от тесен овал до кръг. Когато посетителят поглежда през тези слоеве от цвят, форма и отражение, ни става ясно до каква степен виждането ни се влияе от пространството, материалите и индивидуалните условия. Както често се забелязва при произведенията на Елиасон – човешкият опит изкристализира, като универсален и дълбоко индивидуален процес.
Тази селекция от творби е показана в две стаи на „Кунстхале Манхайм“, допълвайки инсталацията „Starbrick” на Олафур Елиасон в ротондата на музея. „Starbrick” бе представен като нова придобивка на музея през есента на 2013 г. Произведението виси от тавана, над входа на музея, заедно с „Голямата риба” на Бранкузи и оформя артистичното сърце на арт институцията.
Светлинната инсталация се състои от 35 светлинни модула с формата на сърце, подредени в структура, напомняща пчелна пита. По този начин, Елиасон задава основните въпроси: „Как светлината определя пространството? Как това се отразява на начина, по който възприемаме света? Светлината отваря неопределени пространства и предизвиква хората да определят отново възприятията си. Тя има специална изразителност; със своята преходност, тя предизвиква лични чувства и истории, които често се развиват в социален контекст”.
Изложбата ще продължи до 15 февруари 2015 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар