Дигитализираните към момента картини ще бъдат представени на дигитална изложба „Непознатото богатство“ в Националната художествена галерия за периода 28.11.-14.12.2014 г. Поради естеството на акварелната техника и спецификите на съхранение на тези произведения, част от тях не са били излагани никога, а останалите се излагат сравнително рядко, вследствие на което широката публика почти няма достъп до повечето акварелни творби.
Освен дигиталната изложба, Samsung създава и мобилно приложение „Велики български художници”, което всеки може да свали безплатно от Google Play. Приложението съдържа всички дигитализирани до момента картини с информация за име на картината, автор и година, като постепенно ще се обновява с нови произведения. Мобилното приложение ще бъде активно след 27.11.2014 и всеки ще може да го свали, за да може свободно да се наслади на велики художествени творби, които до момента много рядко или никога не е имал възможност да види.
Сред дигитализираните творби са произведения на велики български художници и някои от най-изтъкнатите ни акварелисти – Никола Маринов, Константин Щъркелов, Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Александър Божинов и др. Залегнали са и творби на съвременни художници като Бисера Вълева. Нейната картина „Жълтата водa” е част от цикъл произведения, съставили самостоятелната изложба на авторката през 2012 г. в София.
Сред най-ценните картини, намерили място в изложбата, са „Портрет на Фредерика” на Никола Маринов, „Автопортрет” на Никола Петров, „Цариградски цикъл” на Майстора, „Нашите майки все в черно ходят” и „Селска мадона” на Иван Милев, „Баба с ябълки” и „Мадона” на Васил Стоилов и др. Произведенията, които се излагат за първи път, са предимно на автори, творили след 1944 г.
Проектът „Непознатото богатство“ е продължение на вече установени отношения на сътрудничество между Samsung и Националната художествена галерия чрез проекта „Училище за изкуство и дизайн“ през 2013 г., който включваше организиране на безплатни уроци по рисуване за ученици между 10-12 години в НХГ. Идеята на компанията е да организира национално турне на дигиталната изложба в няколко големи града през 2015 г., както и да развива и обогатява мобилното приложение „Велики български художници” чрез дигитализиране на нови творби.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар