НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Националната художествена галерия представя най-добрите български акварели на ХХ век в първата си дигитална изложба –„Непознатото богатство“ (28.11.2014)
Samsung Electronics стартира своя проект „Непознатото богатство“, който предоставя възможност на всички българи да се докоснат до велики произведения от фонда на Националната художествена галерия (НХГ). Проектът стартира с дигитализация на първите 200 акварелни творби от фонда на Галерията, но целта е постепенна дигитализация на целия архив на НХГ през 2015 г. – всички художествени техники, автори и творби.

Дигитализираните към момента картини ще бъдат представени на дигитална изложба „Непознатото богатство“ в Националната художествена галерия за периода 28.11.-14.12.2014 г. Поради естеството на акварелната техника и спецификите на съхранение на тези произведения, част от тях не са били излагани никога, а останалите се излагат сравнително рядко, вследствие на което широката публика почти няма достъп до повечето акварелни творби.

Освен дигиталната изложба, Samsung създава и мобилно приложение „Велики български художници”, което всеки може да свали безплатно от Google Play. Приложението съдържа всички дигитализирани до момента картини с информация за име на картината, автор и година, като постепенно ще се обновява с нови произведения. Мобилното приложение ще бъде активно след 27.11.2014 и всеки ще може да го свали, за да може свободно да се наслади на велики художествени творби, които до момента много рядко или никога не е имал възможност да види.

Сред дигитализираните творби са произведения на велики български художници и някои от най-изтъкнатите ни акварелисти – Никола Маринов, Константин Щъркелов, Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Александър Божинов и др. Залегнали са и творби на съвременни художници като Бисера Вълева. Нейната картина „Жълтата водa” е част от цикъл произведения, съставили самостоятелната изложба на авторката през 2012 г. в София.

Сред най-ценните картини, намерили място в изложбата, са „Портрет на Фредерика” на Никола Маринов, „Автопортрет” на Никола Петров, „Цариградски цикъл” на Майстора, „Нашите майки все в черно ходят” и „Селска мадона” на Иван Милев, „Баба с ябълки” и „Мадона” на Васил Стоилов и др. Произведенията, които се излагат за първи път, са предимно на автори, творили след 1944 г.

Проектът „Непознатото богатство“ е продължение на вече установени отношения на сътрудничество между Samsung и Националната художествена галерия чрез проекта „Училище за изкуство и дизайн“ през 2013 г., който включваше организиране на безплатни уроци по рисуване за ученици между 10-12 години в НХГ. Идеята на компанията е да организира национално турне на дигиталната изложба в няколко големи града през 2015 г., както и да развива и обогатява мобилното приложение „Велики български художници” чрез дигитализиране на нови творби. 

.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!