НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Владимир Путин подари произведения на "Фаберже" на стойност $18,5 млн. на Ермитажа. Този месец най-известният руски музей чества 250-tата си годишнина (13.12.2014)
По случай 250-годишния юбилей на Ермитажа Владимир Путин подари на световноизвестния музей часовник и яйце-часовник на "Фаберже". "Както е прието в подобни случаи, с колегите не сме дошли с празни ръце. Бих искал да поднесем в дар на Ермитажа две произведения на Карл Фаберже - часовник и яйце-часовник", заяви руският президент при връчването на подаръците.

Часовникът е направен от Фаберже по повод 25-годишнината от бракосъчетанието на император Александър III и императрица Мария Фьодоровна. Другият дар е т.нар. яйце-часовник на Ротшилд, изработено от легендарния бижутер през 1902 г. Яйцето е собственост на фамилията Ротшилд до 2007 г., когато е откупено на аукцион от Руския национален музей за 18,5 млн. долара.

Карл Фаберже получава статут на бижутер на Нейно императорско величество и бижутер на Императорския Ермитаж през 1892 г., след като на изложба в Москва неговите произведения са харесани от император Александър III. Яйцата на Фаберже с изящни инкрустации и често с хитроумни механизми вътре се търгуват за десетки милиони.

Честването на 250-tата годишнина от основаването на най-известния руски музей - Ермитажа, започна с полагането на цветя на гроба на неговата основателка, императрица Екатерина Велика в Петропавловския събор. В музея почитат паметта на императрицата и всяка година в деня на Света Екатерина, който се отбелязва на 7 декември, организират "Дни на Ермитажа" с откриването на нови изложби.

По думите на заместник-директора на музея Владимир Матвеев няма точна дата, на която да е основан музеят. Историята на Ермитажа започва от 1764 г., когато е подписан указ за закупуване на колекция картини от берлинския търговец Йохан Ернст Гоцковски.

Придобити са 225 произведения, предимно на фламандски и холандски художници, сред които платна на Рембранд, Халс, Стен и други. Колекцията е разположена в стаите над покоите на императрицата в Малкия Ермитаж и не е била достъпна за широката публика. Само близките приятели на императрицата, поканени на вечеря, са можели да попаднат в тези покои, изкачвайки се по тайна стълба. Първоначално тук се е намирала голяма част от сбирката с произведения на приложното изкуство на Запада и Изтока, монети, медали, миниатюри, картини.

"На всичко това се любуват мишките и аз" - пише императрицата на европейския си агент Мелхиор Трим, който й е помагал да формира колекцията си. Според свидетелства на съвременници, достъпът до дворцовата картинна галерия е бил отворен само за тесен кръг любители на изкуството, а също за дипломати. При това повечето от последните, признавайки ценността на платната, са се оплаквали от липсата на система при излагането, от лошото осветление.

Самата императрица Екатерина Велика е признавала, че нищо не разбира от живопис и от музика. Нейната колекционерска страст е била свързана със събирането на гравирани камъни, които купувала в огромни количества. В своя "ермитаж" (от френски – място за уединение) императрицата е организирала весели неформални сбирки, за които са били създадени специални правила. Такива са например, да не се внасят шпаги, гостите да са весели и нищо да не чупят.

Общата площ на музея сега е 127 478 кв. м. Състои се от няколко сгради - Зимен дворец, Малък Ермитаж, Стар Ермитаж, Нов Ермитаж, Ермитажен театър. В Ермитажа се съхраняват над 3 млн. произведения на изкуството от цял свят. Това го превръща в най-големия музей в Русия и един от най-големите и старите художествени и културно-исторически музеи в света.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!