„Базата за откраднати културни ценности, независимо дали са археологически, съвременно изобразително изкуство, етнография, религиозно културно наследство, не е в полза само на МВР, а напротив – тази база данни е изработена в МВР, но е създадена най-вече за ползване от Министерството на културата, колекционери, търговци и музейни работници, изключително за тях, като администратори на процесите по защита на културно наследство”, обясни главен инспектор Ангел Папалезов, началник на сектор „Културно-исторически ценности” при Главна дирекция „Национална полиция”.
Благодарение на новия портал следва да се подобри скоростта на разследванията, повишаване на разкриваемостта им, облекчаване на криминогенната обстановка и превенция на зачестилите престъпления, свързани с произведенията на изкуството. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 376 718 лв. и е предоставена по проект „Повишаване на административния капацитет на служителите от МВР за превенция и разкриване на престъпленията, свързани с културното наследство на Република България“.
България притежава третото по големина културно наследство в Европа, като движимите артефакти съставят голяма част от него. Иманярството у нас е силно развито и продажбите зад граница са основния канал за злоупотреби с произведения на изкуството. Кражбите също не са рядкост, а те със сигурност ощетяват материалния фонд на музеите и частните колекционери.
През последните две години е направен подробен анализ на всички системни връзки за координация на отделните служби, на базата на който е изработена инструкция за работа и взаимодействие между МВР и ангажираните институции, свързани с опазване на културно-историческото наследство. В този проект сътрудничи и Република Италия, като през нейните територии често преминават артефакти с огромно значение за културното наследство.
Прилагането на иновационни подходи и съвременни технологични решения, свързани с доброто управление, ще служат за превенция на престъпленията и ще спомогнат Министерството на културата със създаването на регистър на културното наследство, който скоро трябва да заработи ефективно, по настояване на заместник-министъра на вътрешните работи Филип Гунев.
По време на заключителната пресконференция за представяне на резултатите от стартирането на проекта, ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма „Административен капацитет” - Моника Димитрова-Бийчър изрази надежда, че разширената база данни по пилотния в тази сфера проект ще започне да се използва и на практика, какъвто е смисълът от подобни проекти. Тя припомни, че по друг проект, финансиран от ОПАК, ще бъде попълнен регистъра с откраднатите културни ценности към Министерството на културата и пожела надграждане на тези проекти и през следващия програмен период.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар